Jak zakończy się „Gra o tron”? Najbardziej prawdopodobne teorie

Sergiusz Kurczuk
19.09.2017 14:20
Jak zakończy się „Gra o tron”? Najbardziej prawdopodobne teorie Fot. kadr z serialu

Kto zasiądzie na Żelaznym Tronie i obejmie władzę w Westeros? A może już niedługo nie będzie nad czym władać, bo cały świat zaleje horda Białych Wędrowców? Te pytania nie pozwalają spać po nocach wszystkim fanom „Gry o tron”. Postanowiliśmy zebrać dla Was najbardziej prawdopodobne scenariusze zakończenia serialu HBO.

UWAGA! SPOILERY! Czytasz na własną odpowiedzialność!

„Gra o tron” to serial, który w 2017 roku pobił rekord oglądalności oraz liczby widzów, którzy korzystali z nielegalnych źródeł, by obejrzeć kolejne odcinki. Niewątpliwie jest to hit HBO. Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które nigdy nie oglądały opowieści o Westeros, albo zaczęły swoją przygodę z telewizyjną adaptacją prozy George'a R. R. Martina całkiem niedawno. Za nami 7. sezon „Gry o tron”. Teraz zostaje nam oczekiwać na finał serialu, który trafi na antenę HBO najwcześniej w trzecim kwartale 2018 roku

Trudno jednak spędzić ponad rok w domysłach, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Fani tworzą więc całkiem możliwe i mniej prawdopodobne teorie, dotyczące zakończenia serialu. Twórcy nie pomagają, bo rozważają nakręcić kilka możliwych zakończeń 8. serii, żeby trzymać rozwiązanie akcji do ostatniego momentu w tajemnicy. Ogłoszono również casting na dwie postacie dziecięce - 8-letnią dziewczynkę i chłopca w wieku od 8 do 12 roku życia. Nowi bohaterowie spowodowali, że pojawiły się kolejne spekulacje. Specjalnie dla wszystkich fanów „Gry o tron”, przygotowaliśmy zestawienie najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, które zakończą konflikt o Żelazny Tron.

1. Zwycięży Jon Snow

To najpopularniejsza teoria, która towarzyszy widzom serialu od samego początku. Pochodzenie Jona Snowa było tajemnicą, aż do ostatniego odcinka 7. sezonu, kiedy okazało się, że jest potomkiem Targaryenów. Zwolennicy scenariusza, że Snow okaże się przepowiadanym przed wiekami wybawcą Westeros, musieli przechodzić trudne chwile, kiedy chłopak padł trupem. Nie trwało to jednak długo i dwa odcinki później znowu wesoło hasał po północnych ostępach. W ostatniej serii udało mu się przekonać mniejsze rody z północy do przejścia na jego stronę. Namówił do tego nawet samą Daenerys. Co prawda, musiał uznać jej wyższość nad sobą, ale osiągnął swój cel. Całkiem możliwe, że to właśnie on pokona wszystkie zagrożenia i przywróci spokój w Westeros. Nawet jeśli zrzeknie się korony na rzecz Dany i tak będzie zwycięzcą. 

2. Zwycięży Daenerys Targaryen

Takie zakończenie obstawia również wielu fanów. Podobnie jak Jon, Dany też od samego początku ukazywana jest jako postać, która zmieni oblicze świata. Jej drodze do odzyskania utraconej korony towarzyszy często ból i cierpienie, ale w ostatniej serii udało jej się wrócić do zamku przodków. Być może to ona będzie długo oczekiwaną sprawiedliwą królową, która zapewni poddanym Siedmiu Królestw ustrój prawie demokratyczny. Do tej pory udało się jej zebrać pokaźną armię. Poza tym dysponuje dwoma smokami, które wydają się jedyną skuteczną bronią przeciwko armii nieumarłych. W jednej z wizji widziała, jak na Żelazny Tron pada śnieg, co może być metaforą ataku Białych Wędrowców na Królewską Przystań. Dany niejednokrotnie udowodniła, że zależy jej na losie swoich poddanychi byłaby bardzo ludzką królową. 

3. Zwycięży dziecko Daenerys i Jona

Ostatnie dwa odcinki 7. sezonu potwierdziły spekulacje, które fani snuli od dłuższego czasu. Całkiem prawdopodobne jest, że Snow zapłodnił swoją ciotkę, przedłużając ród Targaryenów. Co prawda Dany nadal uważa, że jest bezpłodna, poza tym jest już matką smoków, ale Jon wrócił z zaświatów, więc może udało mu się spłodzić potomka, który będzie prawowitym następcą Żelaznego Tronu. Geroge R. R. Martin zdradził miłośnikom swojej twórczości, że zakończenie sagi będzie „słodko gorzkie”, ale czego spodziewać się po świecie, w którym trup ściele się gęsto. Słodyczą byłoby oczywiście cudowne dziecko dwójki wybawicieli Westeros. Ale nie łudźmy się, bobas, jeśli w ogóle przyjdzie na świat, nie będzie radośnie biegał u boku Jona i Dany. Całkiem prawdopodobne, że Jon zginie w walce. Może Dany umrze przy porodzie? A może maluch straci oboje rodziców i dopóki nie dorośnie, pieczę nad Siedmioma Królestwami będzie sprawował jeden z mentorów pokroju Jorah albo Tyriona?

4. Zwycięży Cersei Lannister

Zakończenie, którego wielu fanów by nie chciało, ale serial niejednokrotnie udowodnił, że „i żyli długo i szczęśliwie” to sfera bajek dla dzieci. Do tej pory pierwsza królowa Siedmiu Królestw udowodniła niejednokrotnie, że jeśli czegoś chce, to prędzej czy później to osiąga. Żeby Cersei faktycznie wygrała, musi pokonać zagrożenie ze strony Białych Wędrowców i pozbyć się wszelkiej konkurencji, bo już zasiada na Żelaznym Tronie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że jeśli Cersei pozostanie królową, u jej boku zasiądzie jej brat i kochanek w jednej osobie - Jaime. Ostatni odcinek wskazuje jednak na co innego. Jako potencjalny dziedzic tronu, Jaime staje się zagrożeniem dla Cersei.

Zamiast brata u boku królowej, zasiadłoby więc jej najnowsze dziecko, które niebawem przyjdzie na świat. Do tej pory nie wiadomo, kto jest ojcem potomka królowej. Znana ze sprytu Cersei może również wykorzystać połączone siły Jona i Dany, którzy pokonają Białych Wędrowców. Bo wielkiej bitwie, na niedobitki wojsk Targaryenów mogłaby napuścić żołnierzy Lannisterówi w sprytny sposób utrzymać władzę nad całym Westeros.

5. Zwycięży Tyrion Lannister

Ten scenariusz też często przemykał przez głowy wielu fanów. W końcu sprawiedliwości stałoby się zadość i czarna owca królewskiego rodu odegrałaby się za wszystkie krzywdy doświadczane przez otaczający ją świat. Prawdopodobne jest, że Tyrion zostanie królem na prośbę Dany lub Jona, którzy zginą w walce z Białymi Wędrowcami. Karzeł niejednokrotnie udowodnił, że cechuje się wielką mądrością i potrafi zarządzać oraz podejmować słuszne decyzje. Pojawiła się też mniej prawdopodobna teoria, według której Tyrion jest tak naprawdę Targaryenem. W serialu nie pojawiły się żadne przesłanki, ale w książkach zostało powiedziane, że Szalony Król czuł żądzę do ukochanej Tywinai mógł spłodzić z nią syna, co było powodem niechęci ze strony reszty Lannisterów. Być może po wielkiej bitwie przejmie Żelazny Tron całkowicie legalnie.

6. Zwycięży dziecko Cersei

Kolejne nienarodzone jeszcze dziecko, które ma objąć władzę nad Siedmioma Królestwami jest również całkiem prawdopodobną teorią. Jednak, żeby się sprawdziła, Cersei musiałby umrzeć. Na początku 4. sezonu pojawiła się przepowiednia, wedle której królowa skona, zabita przez „valonqara, co oznacza młodszego brata. Nie wiadomo, czy chodzi o jej młodszego o kilka minut bliźniaka Jaimiego, Tyriona, czy może młodszego brata jej nieżyjących synów

7. Zwycięży Euron Greyjoy

Ten niepozorny pirat w 7. sezonie zaczął wybijać się na pierwszy plan. Jako dowódca królewskiej floty stał się kandydatem do ręki Cersei. Być może to on jest ojcem jej dziecka. Królowa obiecała mu, że w zamian za pomoc w walce z Białymi Wędrowcami wyjdzie za Greyjoy, co automatycznie uczyni go królem Westeros. Euron postanowił wspomóc się słynną grupą najemników z Essos znanych jako Złota Kompania. Wojacy nigdy nie złamali podjętego kontraktu, więc Euron będzie miał w swoich szeregach jednych z najwierniejszych żołnierzy (za odpowiednią opłatą) w całym Westeros, jeśli oczywiście uda mu się przekabacić ich na swoją stronę. Jeśli by tego dokonał, zniszczyłby dobre imię grupy, ale zwycięstwo byłoby na wyciągnięcie ręki.

8. Zwycięży Bran Stark

Jedna z nieprawdopodobnych teorii, mająca jednak swoje uzasadnienie. Bran jako Trójoka Wrona nie dość, że wie wszystko, to jeszcze potrafi zmieniać historię. Raz udowodnił, że potrafi cofnąć się w czasie, by wydarzenia potoczyły się innym torem. Co prawda była to drobna zmiana, ale fani młodego Starka mają nadzieję, że chłopak ma o wiele bardziej potężne umiejętności. Mógłby na przykład przenieść się w czasie i namówić swojego ojca, żeby nie wyruszał do Królewskiej Przystani, informując przy okazji Jona o jego prawdziwym pochodzeniu.

Nawet jeśli Bran nie potrafi sztuczek rodem z „Powrotu do Przyszłości”, fani mają nadzieję, że umie przynajmniej nawiązać porozumienie ze swoim imiennikiem i przodkiem sprzed setek lat - Branem Budowniczym, który wyjawi mu sekret na pokonanie Białych Wędrowców. Jako najstarszy kandydat do przejęcia miana Zwierzchnika Północy, mógłby wykorzystać wojenne zamieszanie i zasiąść na Żelaznym Tronie. 

9. Zwycięży Nocny Król

Tak, największe zagrożenie dla całego Westeros ma swoich wiernych fanów. Nie wnikamy, czy mają błękitne świecące się oczy i czy wydzielają trupi odór, ale stworzyli teorię, według której Siedem Królestw przejmie Nocny Król. Ma wszystko, co potrzebne jest do przejęcia kontroli nad światem, ale nie oszukujmy się, mało która opowieść kończy się zwycięstwem wcielonego zła. Wielka bitwa, która niebawem rozegra się na ziemiach Siedmiu Królestw, spowoduje, że armia Białych Wędrowców może się bardzo powiększyć.

Do tego Nocny Król ma do swojej dyspozycji smoka zombie, za pomocą którego zniszczył Mur. Czy może być groźniejszy przeciwnik? Oczywiście wiadomo, że valyriańska stal i smocze szkło są w stanie zniszczyć zwykłych nieumarłych. Ale czy na Nocnego Króla też podziałają? W końcu zachowuje się zupełnie inaczej niż swoi poddani. Jeśli przepowiednia ze śniegiem zasypującym Żelazny Tron była tak dosłowna, jak chcą tego fani przywódcy nieumarłych, to z serialu płynęłoby smutne przesłaniena temat kierunku, w którym zmierza ludzkość. 

10. Zwycięży Khal Drogo

To teoria, która raczej się nie sprawdzi, ale warto o niej wspomnieć. W pierwszym sezonie Khal był pierwszym przystankiem w drodze Dany do Żelaznego Tronu. Niestety jej mąż stał się warzywem. Mirri w tajemniczy sposób poinformowała Dany, że jej mąż już nie wróci do zdrowia. Zrozpaczona potomkini Szalonego Króla udusiła Drogo poduszką. Jednak według fanów Khala (jeszcze tacy istnieją?) słowa Mirri nie był wcale tak dosłowne, jakby się mogło wydawać. Oprócz apokaliptycznej wizji kobieta przepowiedziała Dany, że jej mąż powróci do zdrowia, kiedy jej łono wyda na świat żywe potomstwo. Po upojnej nocy z Jonem i dużym prawdopodobieństwem, że Dany zostanie matką, odpowiedź Mirri wydaje się nabierać nowego znaczenia

Według tego scenariusza, kiedy na świat przyjdzie dziecko Dany i Jona, Khal powróci jako zapowiadany wybawca, który uchroni świat przed Wieczną Nocą. Dziewczyna będzie musiała wybrać, czy chce być królową u boku mądrego i dzielnego Jona, czy woli raczej brutalnego, lecz bohaterskiego Khala. Jeśli wybierze Drogo, barbarzyńca stanie się królem Westeros.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.