Seryjny morderca złapany po 20 latach przez występ w teleturnieju. Powstał miniserial o jego sprawie [ZWIASTUN]

14.01.2021 16:02
John Cooper Fot. Shutterstock

John Cooper w 1989 roku wystąpił w popularnym teleturnieju "Bullseye". Był uśmiechnięty, dobrze grał w rzutki i rozpływał się nad pięknem walijskiego wybrzeża. Był też seryjnym mordercą, gwałcicielem i psychopatą, który za swoje najokrutniejsze zbrodnie został skazany dopiero 20 lat później.

John Cooper to seryjny morderca i zdiagnozowany psychopata pochodzący z Walii, który ma na swoim koncie cztery morderstwa, gwałt, napaść seksualną, kradzieże, rabunki i agresywne ataki. Choć najstraszniejsze z jego zbrodni miały miejsce w latach 80. XX wieku, po raz pierwszy został skazany dopiero w 1998 roku. Wtedy udowodniono mu jednak tylko napady i włamania, w związku z czym skazano go na 14 lat więzienia. Wyszedł w styczniu 2009 roku. Na szczęście, policja zdążyła do tego czasu zebrać dowody jego zbrodni, dzięki czemu aresztowano go już maju 2009, a w 2011 roku usłyszał wyrok dożywocia. A wszystko to za sprawą nagrania sprzed 20 lat, które odgrzebał prowadzący sprawę Coopera detektyw. 

Polecamy

John Cooper: Seryjny morderca z "Bullseye"

W maju 1989 roku niejaki John Cooper wziął udział w popularnym teleturnieju "Bullseye". Nikt nie podejrzewał wówczas, że ten uśmiechnięty mężczyzna 4 lata wcześniej zabił z zimną krwią rodzeństwo Richarda i Helen Thomas. Niecały miesiąc po występie w telewizji, Cooper zabił ponownie. Tym razem jego celem byli Peter i Gwenda Dixon, których zamordował na wybrzeżu w Pembrokeshire. 

Zobacz także

Występ Coopera w teleturnieju był stosunkowo krótki. To jednak wystarczyło detektywowi Steve'owi Wilkinsowi, który w 2006 roku postanowił ponownie otworzyć sprawę niewyjaśnionych morderstw z lat 80. XX wieku. W 2008 roku Wilkins usłyszał o mglistych podejrzeniach wobec uczestnika programu "Bullseye" z 1989 roku. Dotarł do odcinka, w którym pojawił się morderca, by potwierdzić, że jego wizerunek idealnie pasuje do rysopisu sporządzonego na podstawie zeznań świadków morderstwa Dixonów. Wilkins usłyszał też, jak Cooper opowiada prowadzącemu o miejscu, w którym znaleziono ciała Dixonów. Był pewien, że znalazł mordercę. 

Polecamy

W 2009 roku osiągnięcia w dziedzinie kryminalistyki i badania DNA pozwoliły policji zidentyfikować Coopera jako sprawcę okrutnych zbrodni. Cooper został aresztowany kilka miesięcy po opuszczeniu więzienia, a w maju 2011 roku - skazany za dwa podwójne morderstwa, a także za (dokonane w 1996 roku) napaść seksualną na 15-latkę i gwałt na 16-latce. Usłyszał wyrok dożywocia, co oznacza, że nigdy nie opuści więzienia. W 2011 próbował się odwołać od wyroku, jednak jego apelacja została odrzucona przez sąd w listopadzie 2012.

Nagranie z występu Coopera w teleturnieju jest wciąż dostępne w sieci. Można w nim usłyszeć, jak na pytanie prowadzącego teleturniej o "niezwykłe hobby", Cooper opowiada o nurkowaniu i rozmawia z Jimem Bowenem o wybrzeżu, na którym znaleziono jego ofiary.

Polecamy

The Pembrokeshire Murders - miniserial o sprawie Johna Coopera

Występ Johna Coopera w teleturnieju "Bullseye" pełni kluczową rolę w nowym miniserialu kryminalnym, który opowiada o sprawie prowadzonej przez Steve'a Wilkinsa. Produkcja jest ekranizacją książki "The Pembrokeshire Murders: Catching the Bullseye Killer" napisanej w 2013 roku przez emerytowanego już detektywa. W Wilkinsa wciela się Luke Evans ("Alienista"), zaś Coopera gra Keith Allen ("Trainspotting").

By przywołać fragmenty teleturnieju, które pomogły schwytać seryjnego mordercę, Allen został cyfrowo odmłodzony i wstawiony do odcinka "Bullseye" z 1989 roku, w którym występował Cooper.  Zobaczcie zwiastun "The Pembrokeshire Murders":

"The Pembrokeshire Murders" to produkcja oryginalna BritBox należąca do ITV i BBC. Trzyodcinkowy miniserial miał swoją premierę 11 stycznia 2021 roku.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.