24.08.2017 15:28

Kościół Mariacki i pomnik Mickiewicza na Białorusi? Spokojnie, to tylko Amerykanie

Kraków położony na Białorusi? W amerykańskiej produkcji wszystko jest możliwe. Twórcy serialu „Scorpion” zaliczyli poważną wpadkę i miasto postanowiło upomnieć stację CBS. 

Scorpion, Once Bitten, Twice Die
foto: kadr z serialu

18. odcinek pierwszego sezonu serialu „Scorpion stacji CBS zaczyna się z przytupem. W wiadomościach prezenterka oznajmia, że na Białorusi trwa kryzys. Konflikt z Litwą i Łotwą się nasila. Niebawem na ulice mogą wjechać czołgi. Jeśli trzeba będzie, wkroczą siły Rosji, Niemiec, Chin, USA i Polski. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że kobieta stoi... na Rynku Głównym w Krakowie. I co do tego nie ma wątpliwości, bo za nią wyraźnie widać Kościół Mariacki i posąg Adama Mickiewicza. Na belce poniżej jak byk widnieje jednak napis „Postępujący kryzys na Białorusi. Jeśli myślicie, że to kolejny krytyczny komentarz amerykańskich twórców do sytuacji politycznej w naszym kraju, to się mylicie. Odcinek „Once Bitten, Twice Die został wyemitowany 9 marca 2015 roku

Najwidoczniej twórcy serialu zrobili kiepski research, albo nie znają geografii i wzięli pierwsze lepsze zdjęcie z grafiki Google po wpisaniu frazy „miasto w Europie Wschodniej”. Żeby było śmieszniej, serial opowiada o super tajnej grupie geniuszy, wśród których jest 11-letni chłopiec o nadzwyczaj wysokim ilorazie inteligencji. No cóż, szkoda, że to nie on szukał zdjęcia białoruskiego miasta. Włodarze Krakowa nie zamierzają puścić płazem wpadki telewizji CBS. Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa do spraw kultury i promocji miasta skomentował sytuację w rozmowie z serwisem polskatimes.

"

Rzeczywiście, istnieją mapy świata, na których Białoruś jest umieszczona na obszarze Rzeczypospolitej. Najwyższy jednak czas, aby amerykańskie media dokonały aktualizacji i korekty granic państw w Europie. Pewne jest natomiast, że ani w XVII wieku, ani tym bardziej w wieku XXI Kraków nie wchodził w skład ziem białoruskich. "

Kulig zapowiedział, że upomnienie zostanie wysłane do stacji CBS. Miasto, które ładuje w promocję grube pieniądze, nie chce stracić amerykańskich turystów, którzy zamiast do Krakowa udadzą się do Mińska. Z drugiej strony w filmach i serialach często pojawiają się miejsca, które grają zupełnie inne miasta świata. Warszawa na przykład grała kiedyś Londyn. Ale polskie miasta również pojawiły się w zagranicznych produkcjach we własnej osobie. 

Co sądzisz o wpadce twórców serialu „Scorpion”?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale