Która postać z "Gry o tron" była najlepszym przywódcą? Ocenił to profesor Uniwersytetu Columbia
03.01.2020 14:34
Która postać z "Gry o tron" była najlepszym przywódcą? Ocenił to profesor Uniwersytetu Columbia Fot. materiały prasowe HBO

Bruce Craven wskazał, który z bohaterów "Gry o tron" wykazywał najlepsze cechy przywódcze. Wybór może was zdziwić.

W trakcie ośmiu sezonów "Gry o tron" mieliśmy okazję zobaczyć różnych bohaterów w roli przywódców. Jednym wychodziło to gorzej (jak chociażby Theonowi czy Tommenowi), innym wręcz zachwycająco. Tywin Lannister, Robb Stark, Ned Stark, Jon Snow, Daenerys Targaryen czy Cersei Lannister - to zaledwie część z postaci, które na różnym etapie serialu pochwaliły nam się swoimi zdolnościami przywódczymi. Kto jednak spełniał się w tej roli najlepiej? 

Profesor uniwersytetu Columbia ocenił, która postać z "Gry o tron" była najlepszym przywódcą

Bruce Craven to profesor Columbia Business School oraz autor książki "Win or Die: Leadership Secrets from Game of Thrones". W swojej publikacji poruszył on kwestię przywództwa w świecie wykreowanym przez George'a R.R. Martina, wskazując przy tym, która z postaci okazała się w ostatecznym rozrachunku najlepszym liderem. Pierwszymi kandydatami, którzy przychodzą do głowy są zapewne Tywin Lannister, Ned Stark lub Jon Snow. Nic z tych rzeczy, choć trop jest dość blisko.

Przeczytaj także

Zdaniem Cravena najlepiej na omawianym polu sprawdziła się Sansa Stark. Starsza z córek Neda i Catelyn przeszła na przestrzeni sezonów doprawdy imponującą przemianę. Doświadczyła prawdziwych okropności i tortur, jednak wyszła z tego jeszcze silniejsza, nie tracąc po drodze siebie. Jak twierdzi Craven:

Musiała stawić czoła straszliwym wyzwaniom. Straciła większość rodziny, żyła w izolacji. Zdołała jednak uczyć się od podłych i zdradzieckich osób, które ją otaczały, pozostając jednocześnie wierną ideałom swojej rodziny. 

Zobacz też: "Gra o tron" - Sophie Turner o ewentualnym powrocie do roli Sansy Stark: "to byłaby dla mnie jeszcze większa trauma" 

Sansa Stark, która skończyła ostatecznie jako Królowa Na Północy, zdołała nie tylko przeżyć jeden z najtrudniejszych konfliktów w historii Siedmiu Królestw, ale również zjednoczyć resztki swojej rodziny i przywrócić stabilizację w Westeros.

Przeczytaj także

Zdaniem profesora, przywództwo Sansy przejawiało wiele cech wspólnych z tym, jak rządził niegdyś jej ojciec. Gdy inni usiłują nią manipulować, do głosu dochodzą mądrości, które wpoił jej ojciec. Te na temat podstawowych wartości honoru, rodziny i wytrwałości. 

Sansa zdołała nauczyć się dostrzegać i wykorzystywać słabości swoich konkurentów, pozostając jednocześnie wierną godnym podziwu cechom swego ojca.

Co więcej, obcując z tak wieloma osobami, Sansa nauczyła się czerpać wiedzę od różnych rodzajów ludzi. W końcu nigdy nie ukrywała, że choć wiele nauczyli ją matka z ojcem, wiele swych umiejętności zawdzięcza Cersei i Littlefingerowi. 

Zobacz też: Top 7 - seriale podobne do "Gry o tron"

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.