10.10.2019 14:51

Marvel pozwany za plagiat. Czy twórcy kreskówki "X-Men" ukradli motyw muzyczny z węgierskiego serialu?

Firmy Marvel, Disney, FOX, Apple i Amazon zostały pozwane za plagiat. Chodzi o rzekomą kradzież motywu muzycznego z węgierskiego serialu "Linda", który jest zaskakująco podobny do muzyki z czołówki animacji "X-Men".

X-Men
foto: kadr z serialu X-Men

Serial animowany "X-Men" emitowany w latach 90. jest uznawany za jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych opartych na komiksach w historii. Głównie ze względu poważną tematykę, ciekawą narrację i głębokie sylwetki psychologiczne głównych bohaterów. Równie popularny co sam serial był charakterystyczny motyw muzyczny z czołówki animacji. Do tej pory wielu fanów mutantów Marvela słyszy chwytliwy kawałek, kiedy tylko ktoś wspomni o X-Men. Okazuje się, że muzyka może być w rzeczywistości własnością intelektualną węgierskiego kompozytora.

"X-Men" - twórcy animacji ukradli motyw muzyczny?

Jak podaje serwis TZM, po 27 latach od debiutu słynnego serialu pojawiły się oskarżenia o plagiat pod adresem firm Marvel, Disney, FOX, Apple i Amazon, emitujących rzeczony serial. Zoltan Krisko, który jest właścicielem spuścizny po węgierskim kompozytorze Györgym Vukánie, domaga się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie praw autorskich do motywu muzycznego z serialu "Linda".

"Linda" to węgierska policyjna komedia sensacyjna, która ukazywała się w latach 1984-1991.

X-Man: Days of Future Past
X-Man: Days of Future Past
Przeczytaj także Jak będą wyglądać X-Men, kiedy dołączą do kinowego uniwersum Marvela?

Vukán skomponował muzykę do czołówki serialu. O dziwo melodia jest bardzo podobna do tego, co słyszymy w animacji Marvela.

Krisko dowiedział się o istnieniu kreskówki dopiero w roku 2017. Według niego twórcy "X-Men" w latach 80. byli w bliskich kontaktach zawodowych z węgierskimi kompozytorami. Ta relacja miałaby odpowiadać na pytanie, skąd osoby odpowiedzialne za muzykę w animacji w ogóle wiedziały o istnieniu "Lindy". W ramach rekompensaty za straty finansowe Krisko chce otrzymać procent od dotychczasowych dochodów z "X-Men".

Król Lew
Król Lew
Przeczytaj także "Król Lew" to plagiat? Remake sprawił, że ponownie poruszono sprawę sprzed lat

Serial "X-Men" zadebiutował w roku 1992 i był kontynuowany przez pięć sezonów do roku 1997. W Polsce emitowano go na początku lat 90. w TVP 2, a w późniejszych latach na Fox Kids. Kompozytorem muzyki do serialu jest Ron Wasserman.

Jak zakończy się afera o prawa do motywu muzycznego z "X-Men"? Trudno powiedzieć. O tym najprawdopodobniej zadecyduje sąd.

Czy motyw muzyczny z "X-Men" to plagiat węgierskiego serialu?

X-Men 2
X-Men 2
Przeczytaj także Marvel oficjalnie potwierdził, kto jest najpotężniejszym mutantem

Zobacz też: Lady Gaga o plagiacie "Shallow". Piosenkarka odpowiedziała na zarzuty

Tagi: News X-Men Disney Marvel