Na Disney+ trafiła nieocenzurowana wersja "Spider-Mana". Fani w końcu mogą zobaczyć usuniętą scenę

18.12.2020 12:37
Spider-Man (Andrew Garfield) - THE AMAZING SPIDER-MAN 2 - kadr z filmu Marvela Fot. Everett Collection /Columbia Pictures /East News

Na Disney+ można obejrzeć nieocenzurowaną wersję serialu animowanego "Spider-Man" z lat 90. emitowaną na Fox Kids. Produkcję wzbogacono o oryginalnie usuniętą scenę.

Animowany serial "Spider-Man" z 1994 roku do tej pory najczęściej był emitowany w ocenzurowanej formie. Dzięki Disney+ oryginalna scena z kreskówki powróciła na swoje miejsce.

"Spider-Man" - serial animowany odcenzurowany na Disney+

Do tej pory Disney raczej słynął z cenzurowania prezentowanych przez siebie treści. Czasem nawet swoich własnych, jak miało to miejsce w przypadku wielu tytułów, które trafiły na platformę Disney+.

Polecamy

Dzięki usłudze streamingowej Disneya możemy oglądać nie tylko klasykę spod szyldu logo z uszami Myszki Miki, ale również różne tytuły na licencji Marvela. Jednym z nich jest kultowy serial animowany o Spider-Manie. Młodsze pokolenia mogą nadrobić kultową kreskówkę o herosie z Marvel Comics, a osoby wychowane w latach 90. odświeżyć czasy dzieciństwa. Ta druga grupa na pewno zdziwi się, gdy w jednym z odcinków zobaczy scenę, której nie pamięta z telewizji. Wszystko dlatego, że Disney+ postanowił odcenzurować kreskówkę.

Polecamy

Podczas produkcji animowanych przygód Spider-Mana twórcy spotkali się z ogromną listą różnego rodzaju restrykcji, które czasami przybierały kuriozalne formy. Jednym z punktów umowy z Fox Kids było między innymi ukazywanie lądowania Spider-Mana na budynkach dachów w taki sposób... by nie działa się krzywda gołębiom. Z powodu zasad, mających na celu jak największe wyeliminowanie scen przemocy, Morbius nie wysysał krwi ofiar, jak na wampira przystało, a Punisher nie mógł korzystać z typowego dla siebie arsenału.

Polecamy

Pokłosiem cenzury scen przemocy było również wycięcie fragmentu pierwszego odcinka serialu zatytułowanego "The Night of the Lizard", który był luźną adaptacją komiksowej historii o pierwszym spotkaniu Spider-Mana z przemienionym w potwora doktorem Curtisem Connorsem.

Polecamy

W związku z restrykcjami serialowy Spider-Man unikał bezpośredniej walki i zamiast uderzać we wrogów pięściami, używał swoich sieci, by zadać cios znajdującymi się wokół przedmiotami. W wyciętej z serialu scenie Spidey broni żony Margaret Connors przed zbliżającym się w jej kierunku Lizardem. Wystrzeliwuje sieci, którymi łapie jaszczura i mocno pociąga do siebie. Niestety atak powoduje, że szarpnięty Lizard obraca się i przypadkowo uderza ogonem swoją żonę. Cenzorzy z Fox Kids uznali, że tego typu sytuacja nie może pojawić się w emitowanej przez ich stację kreskówce i usunęli scenę.

Polecamy

Disney+ - kiedy platforma trafi do Polski?

Przedstawiciele Disney+ nie widzą jednak w oryginalnym fragmencie nic zdrożnego i dzięki temu użytkownicy Disney+ mogą zobaczyć pierwszy odcinek animowanego "Spider-Mana" w takiej formie, w jakiej został powołany do życia. Niestety polscy widzowie muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Na razie usługa nie jest dostępna w naszym kraju. Disney zapowiedział jednak, że mieszkańcy Europy Wschodniej (do której firma zalicza Polskę) prawdopodobnie będą mogli korzystać z serwisu streamingowego już w pierwszej połowie 2021 roku.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.