"Gra o tron" zdetronizowana. Oto najchętniej piracone seriale 2020 roku

31.12.2020 13:13
Gra o tron Fot. materiały prasowe HBO

"Gra o tron" przez 7 lat z rzędu utrzymywała się na czele listy najchętniej piraconych seriali na świecie. Jaki tytuł w 2020 roku zastąpił ją na pierwszym miejscu tego - zaszczytnego dla twórców, irytującego dla producentów i niechlubnego dla widzów - wyjątkowego rankingu?

Jak co roku, portal Torrentfreak przygotował zestawienie najchętniej piraconych seriali ostatnich 12 miesięcy. I jak zawsze wyłaniają się z niego ciekawe wnioski. Przymykając na chwilę oko na to, z jakimi stratami dla producentów wiązało się nielegalne pobieranie "Gry o tron", fakt, że serial HBO przez 7 lat z rzędu utrzymywał się na czele listy, świadczył o jego niebywałej popularności i pragnieniu oglądania go za wszelką cenę, również w krajach, które nie miały dostępu do HBO GO (jak miało to miejsce w Polsce do 2018 roku). Podobnie jest i tym razem. Zwycięzca traci najwięcej, ale też dostaje sygnał, że nawet uczciwi internauci są w stanie złamać prawo, by go obejrzeć. 

Polecamy

"The Mandalorian" najchętniej piraconym serialem 2020 roku

W pierwszym od niemal 10 lat roku bez nowego sezonu "Gry o tron", lukę po hicie HBO wypełnił "The Mandalorian". Kolejne rankingi i zestawienia wskazują na to, że serial osadzony w uniwersum "Star Wars" cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, także w krajach, do których nie dotarł jeszcze Disney+ (do których należy także Polska). Miłośnicy seriali i fani "Gwiezdnych wojen" z takich rejonów, chcąc uczestniczyć we współczesnej popkulturze, są niejako zmuszeni do łamania prawa w ten (ściąganie) czy inny (nielegalne w niektórych krajach VPN) sposób. 

Na drugim miejscu uplasował się serial "The Boys" okrzyknięty przez portal IMDB najlepszym serialem 2020 roku. Trzecie miejsce na podium zajmuje "Westworld" - produkcja HBO, która w 2020 roku doczekała się 3. sezonu.

Zestawienie pierwszych trzech miejsc rankingu ukazuje też inny problem, będący przyczyną internetowego piractwa. Każdy z trzech najczęściej ściąganych seriali 2020 roku jest produkcją oryginalną innej platformy streamingowej. A co za tym idzie - jedynym sposobem, by legalnie obejrzeć je wszystkie, jest opłacanie trzech różnych abonamentów, na co po prostu wielu osób nie stać. 

Polecamy

TOP 10 najczęściej ściąganych seriali w 2020 roku

W rankingu TOP 10 najchętniej piraconych seriali 2020 znalazły się zarówno produkcje Amazon Prime Video, HBO i Disney+, jak i seriale telewizyjne udostępniane platformom streamingowym na licencji. Co ciekawe, na poniższej liście nie ma żadnej oryginalnej produkcji Netfliksa, co można interpretować na dwa sposoby - albo Netflix jest najbardziej egalitarnym serwisem VOD na świecie, albo jego oferta w 2020 roku była najmniej pociągająca. 

Poniżej pełna lista 10 najczęściej ściąganych seriali 2020:

  1. The Mandalorian
  2. The Boys
  3. Westworld
  4. Vikings
  5. Star Trek: Picard
  6. Rick and Morty
  7. The Walking Dead
  8. The Outsider
  9. Arrow
  10. The Flash

Jak zaznacza portal Torrentfreak, powyższe wyniki oparto na kilku źródłach, a pod uwagę brano liczbę ściągnięć pojedynczych epizodów, a nie całych sezonów. W rankingu nie uwzględniono także stron nielegalnie udostępniających filmy i seriale online.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.