Netflix: TOP 10 najlepszych dokumentów Netflixa

Karolina Woźniak
18.01.2019 16:49
Netflix: TOP 10 najlepszych dokumentów Netflixa Fot. shutterstock.com

Netflix to nie tylko „Stranger Things” i „Breaking Bad”. Portal ma w swojej ofercie wiele filmów i seriali opartych na faktach. Przedstawiamy Wam TOP 10 najlepszych seriali dokumentalnych. 

Netflix to najpopularniejsza internetowa wypożyczalnia filmów i seriali. Została założona w 1997 roku w Kalifornii, a już rok później zaczęła oferować wypożyczanie płyt DVD za pośrednictwem poczty. Jeśli nie macie pomysłu, co obejrzeć w weekendowy wieczór, podsuwamy Wam propozycje najlepszych produkcji.

Co warto obejrzeć na Netflixie?

Większość osób przeszukując Netflixa często pomija zakładkę „Dokumenty”. Trzeba powiedzieć otwarcie, że to ogromny błąd. Dlaczego? Ta internetowa wypożyczalnia posiada w swojej ofercie dokumenty, o których z trudem będzie Wam zapomnieć. Wybraliśmy dla Was 10 najlepszych seriali i filmów dokumentalnych, które każdy fan Netflixa powinien zobaczyć przynajmniej raz!

Najlepsze dokumenty na Netflixie

Jeśli nie macie pomysłu, co obejrzeć w weekendowy wieczór, podsuwamy Wam propozycje najlepszych produkcji. Na platformie do końca stycznia 2019 roku ma się pojawić jeszcze więcej seriali i filmów, które są interesujące, więc z pewnością nie będziecie się nudzić w te zimne, styczniowe wieczory!

1. Making a Murderer, reż. Moira Demos, Laura Ricciardi

Na pierwszy ogień pójdzie serial, który obowiązkowo trzeba zobaczyć. Poruszająca historia Stevena Avery’ego, który został niesłusznie oskarżony o gwałt i spędził w więzieniu 18 lat. Gdy wyszedł, wytoczył sprawę przeciwko hrabstwu Manitowoc od którego żądał 2 milionów dolarów odszkodowania za niesłuszne oskarżenie. Niedługo potem Avery zostaje oskarżony o zamordowanie fotografki Teresy Halbach, której auto znaleziono niedaleko miejsca zamieszkania Stevena. W trakcie sprawy na jaw wychodzi wiele interesujących faktów. Serial ujrzał światło dzienne 18 grudnia 2015 roku, a już od 19 października 2018 roku możemy oglądać sezon 2.

2. Schody, reż. Jean-Xavier de Lestrade

Serial, który warto obejrzeć. „Schody” to dokument, który jest pełen zwrotów akcji i który trzyma w napięciu przez cały czas. Michael Peterson, pisarz i były żołnierz, pewnego wieczora zadzwonił na pogotowie po tym, jak znalazł nieprzytomną żonę na schodach. Z jego zeznań wynikało, że kobieta spadła ze schodów, ale zauważył to dopiero po powrocie z basenu, który był na ich ogrodzie przed domem. Nic nie wskazywało bezpośrednio na Michaela, ale mimo to, został zatrzymany pod zarzutem morderstwa. Co wydarzyło się w domu Petersonów?

3. Amanda Knox, reż. Brian McGinn, Rod Blackhurst

 

Poznajcie Amande Knox, amerykańską studentkę, która w 2007 roku wyjechała do Włoch i została oskarżona o zamordowanie swojej współlokatorki – Meredith Kercher. Ówcześnie sprawa wstrząsnęła tabloidami i opinią publiczną. Czy kobieta faktycznie zamordowała swoją współlokatorkę? Na to pytanie twórcy nie odpowiadają wprost, bo prawdę mówiąc, ciężko na nie odpowiedzieć. W zamian za to ukazują wizerunek Amandy i starają się zrekonstruować zdarzenie, które wtedy miało miejsce.

>> ZOBACZ TEŻ: Netflix podnosi ceny. Tym razem to nie test <<

4. The Keepers, reż. Ryan White

Jeśli widzieliście oscarowy film „Spotlight” to z pewnością spodoba Wam się serial dokumentalny „The Keepers”. Program porusza temat molestowania przez duchownych. Jedna z sióstr zakonnych – Catherine Cesnik – została zamordowana, a policja nie potrafi znaleźć sprawcy. Jaką rolę odegrał kościół Baltimore? Musimy przyznać, że produkcja Netflixa przez cały czas trzyma w napięciu. Ostrzegamy, że serial jest tylko dla widzów o mocnych nerwach.

5. Casting na JonBenet, reż. Kitty Green

Śmierć JonBenet dalej pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych i makabrycznych zbrodni, które miały miejsce w latach 90. Wydarzenia z 26 grudnia 1996 roku wstrząsnęły nie tylko Ameryką, ale całym światem. Sześcioletnia JonBenet była dziecięcą królową piękności, która została znaleziona martwa w piwnicy swojego domu. Wszystkie podejrzenia spadły na rodzinę dziewczynki. W dokumencie zaproszono mieszkańców Boulder, żeby wcielili się w najbliższych JonBenet i opowiedzieli o swoich podejrzeniach. Film chwyta za serce, ale też skłania nas do refleksji.

6. Niewinny człowiek, reż. Clay Tweel

Ta produkcja jest stosunkowo świeża. Ten sześcioodcinkowy serial powstał na podstawie powieści Johna Grishama o tym samym tytule. Książka tego autora jest pierwszą i jak na razie ostatnią publikacją z gatunku literatury faktu. Akcja „Niewinnego człowieka” toczy się w małym miasteczku Ada, w stanie Oklahoma. Miejsce nie byłoby znane, gdyby nie fakt, że w latach 80. doszło tam do dwóch makabrycznych morderstw dwóch młodych kobiet. Osoby, które przyznały się do popełnienia zbrodni odbywają karę w więzieniu, ale pytanie brzmi, czy to właśnie te osoby powinny siedzieć za kratami?

>> ZOBACZ TEŻ: Oglądasz seriale Netflixa w 24 godziny? <<

7. Cień prawdy, reż. Yotam Guendelman, Ari Pines

Jeden z lepszych seriali dokumentalnych na Netflixie. Program opowiada o głośnej sprawie morderstwa 13-letniej dziewczynki z Izraela. Taira Rad zostaje odnaleziona w szkolnej toalecie, a policja, która jest pod presją mieszkańców, stawia zarzuty imigrantowi z Ukrainy. Sprawa nabiera tempa, kiedy na jaw wychodzą fakty, które zaburzają pracę śledczych. Na serial składają się cztery odcinki, które ogląda się jednym tchem

8. Taśmy winy, reż. Kelly Loudenberg

Serial opowiada historie ludzi, którzy utrzymują, że zostali niesłusznie skazani. To już kolejna produkcja, która dotyka problemu niewinnych ludzi osadzonych w więzieniach. Dokument składa się z siedmiu odcinków. Każdy z nich opowiada inną historię. Osoby oskarżone przedstawione w programie utrzymują, że zostały skazane, bo wymuszono na nich przyznanie się do fałszywych zeznań. Ostrzegamy, że już po obejrzeniu pierwszego odcinka możecie się nieźle wkręcić.

>> ZOBACZ TEŻ: Powstaje „katolicki Netflix”. Co będzie miał w ofercie? <<

9. Evil Genius, reż. Terry Borzillieri, Barbara Schroeder

Czy poznaliście kiedyś historię, która jest tak absurdalna, że ciężko uwierzyć, że jest prawdziwa? „Evil Genius” opowiada właśnie o takim zdarzeniu, które miało miejsce w 2003 roku. Mężczyzna, z bombą przyczepioną do szyi, wchodzi na teren banku. Tylko posłuszeństwo zapewni mu przeżycie, dlatego skrupulatnie wykonuje zadania, które ma wypisane na kartce. Niestety mężczyźnie ciężko jest przekonać do tego policję. Bomba wybucha.

10. Bardzo dziki kraj, reż. Chapman Way, Maclain Way

Na początku lat 80. miasteczko Antelope zamieszkiwało mniej niż 60 osób. Ludzie żyli w spokoju i szczęściu. Nagle ktoś im ten porządek zaburzył. Żadna z tych osób nie spodziewała się, że ich spokój zniszczy pojawienie się sekty, a guru tej grupy będzie jeździł Rolls-Roycem. Serial świetnie obrazuje sytuację, która miała miejsce w tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych.

Którą z tych produkcji już widzieliście?

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.