Netflix wypowiada wojnę Disneyowi? Serwis podkupił Ryana Murphy'ego, twórcę „American Horror Story”

Natalia Hluzow
16.02.2018 16:50
Netflix wypowiada wojnę Disneyowi? Serwis podkupił Ryana Murphy'ego, twórcę „American Horror Story” Fot. Farrell/BFA/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Ryan Murphy przechodzi do Netfliksa. Władze platformy streamingowej wydały ok. 300 milionów dolarów, by podkupić twórcę słynnych seriali Foxa.

Jeszcze niedawno Disney zarzekał się, że nie zamierza uśmiercić Netfliksa swoją platformą streamingową, jednak po tym zagraniu, szefowie wytwórni mogą zmienić zdanie. Netflix wykorzystał bowiem moment kończącej się umowy Ryana Murphy'ego ze studiem 20th Century Fox TV, które niedawno w wyniku fuzji przejął Disney i przejął pod swoje skrzydła twórcę odnoszących sukcesy antologii: „American Horror Story”, „American Crime Story” i „Konflikt: Bette i Joan”. 

Ryan Murphy nowym twórcą Netfliksa

Wraz z pojawieniem się platformy streamingowej Disneya, z Netfliksa znikną wszelkie produkcje MCU„Star Wars”. Serwis zatrzyma wprawdzie prawa do seriali Marvela, jak „Daredevil”„The Defenders” czy „Jessica Jones”, jednak nie ma już nawet co marzyć o zdobyciu seriali z uniwersum „Gwiezdnych wojen”, które planuje stworzyć Disney. Na szczęście dla Netfliksa okazało się, że kontrakt jednego z czołowych twórców produkcji telewizyjnych z Foxem właśnie się kończy, więc władze serwisu szybko złożyły mu bardzo korzystną ofertę. Ryan Murphy po wielu latach odchodzi więc z 20th Century Fox TV, co jest oczywistą stratą dla wytwórni spod znaku Myszki Miki, która zresztą proponowała mu pozostanie przy tworzeniu dla stacji FOX i FX. Twórca obsypanych nagrodami antologii wybrał jednak Netfliksa i zawarł z nim pięcioletnią umowę, w świetle której przez cały jej okres będzie tworzył wyłącznie oryginalne produkcje platformy. Opiewający na 250-300 milionów dolarów kontrakt Murphy'ego wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018, po wygaśnięciu aktualnej umowy. Jak sam Murphy komentuje te zmiany? W oświadczeniu napisał:

Ta historia, która teraz się toczy, nie miała na mnie żadnego wpływu. Jestem gejem z Indiany, który przeprowadził się do Hollywood w 1989 roku z 55 dolarami oszczędności w kieszeni, więc fakt, że moje marzenia się spełniły na taką skalę jest dla mnie bardzo emocjonalny i obezwładniający. Jestem pełen autentycznego uznania dla Teda Sarandosa, Reeda Hastingsa i Cindy Holland z Netfliksa za to, że uwierzyli we mnie i w przyszłość mojej firmy, która będzie nadal opowiadać się za kobietami, mniejszościami oraz bohaterami i bohaterkami ze środowiska LGBTQ. Jestem jednocześnie zaszczycony i wdzięczny za możliwość kontynuowania pracy nad istniejącymi serialami z moimi przyjaciółmi z Foxa.

Współpraca z Murphym jest dla Netfliksa nie tylko gwarancją zarobku, ale także podniesienia prestiżu swoich oryginalnych produkcji, które już teraz są na fenomenalnym poziomie. „Glee” „American Horror Story” to seriale uwielbiane przez publiczność, zaś „Sprawa O.J.Simpsona”, „Zabójstwo Versace” czy „Konflikt: Betty i Joan” to serie angażujące gwiazdy z najwyższej półki, które cieszą się ogromnym uznaniem w branży. Dlatego też dyrektor ds. treści, Ted Sarandos, nie kryje swojego zadowolenia. Jak powiedział:

Seriale Ryana Murphy'ego miały olbrzymi wpływ na współczesną kulturę, ukazując nowe oblicze gatunków i zmieniając historię telewizji. Jego niesłabnący perfekcjonizm i poświęcenie dla sprawy, by oddawać głos mniejszościom, oraz ukazywać rzeczy z unikalnej perspektywy lub po prostu diabelsko nas szokować, wypełniają jego pracę. Od „Bez skazy” po „Sprawę O.J.Simpsona” i „American Horror Story” obserwowaliśmy jak jego zdolność snucia historii urzeka widzów i krytyków na całym świecie. Jego nagradzany dorobek artystyczny i jego wkład w przemysł filmowy mówią same za siebie i nie możemy się doczekać możliwości wspierania Ryana w dostarczaniu światu jego obszernych i różnorodnych historii. 

Jakie seriale Ryan Murphy stworzy dla Netfliksa?

Murphy pracuje już nad dwoma oryginalnymi produkcjami Netfliksa. Jedną z nich jest „Ratched” skupiająca się na postaci pielęgniarki z „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Drugą – „The Politician”, polityczna satyra, w której wystąpią Ben Platt i Barbra Streisand. Murphy od dawna planował też realizację seriali o huraganie Katarina i aferze związanej z Monicą Lewinsky, więc jest bardzo prawdopodobne, że te produkcje także zobaczymy na Netfliksie. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.