06.03.2018 10:59

Polski serial Netfliksa ma już oficjalny tytuł i kolejne reżyserki na pokładzie

Netflix ogłosił oficjalny tytuł swojego pierwszego polskiego serialu oryginalnego realizowanego przez Agnieszkę Holland. Pojawiły się też nazwiska kolejnych reżyserek.

polski serial Netfliksa
foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Planowana od 2017 roku pierwsza polska oryginalna produkcja Netfliksa ruszyła z początkiem 2018 roku. Zdjęcia do polskiego serialu Netfliksa Agnieszki Holland i Kasi Adamik według pomysłu i scenariusza Joshuy Longa rozpoczęły się w styczniu w Warszawie. Serial realizowany jest także we Wrocławiu, Lublinie i na Śląsku. Podczas, gdy na planie trwają prace, Netflix ogłosił oficjalny tytuł serialu. Prosty i minimalistyczny, związany z kluczową datą w alternatywnej historii przedstawionej w serialu – „1983”. 

1983 – pierwszy polski serial Netfliksa

Jak zapowiadano od samego początku, serial zaprezentuje alternatywną historię Polski, w ramach której Żelazna Kurtyna nigdy nie upadła. Tytuł produkcji nawiązuje do daty ataku terrorystycznego z 1983 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Akcja serialu toczy się 20 lat później, w roku 2003, kiedy po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu postanawiają wcielić w życie tajny plan stworzony wraz z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek ten ma nie tylko radykalnie odmienić Polskę i życie jej obywateli, ale też odmienić losy całego świata. Intrygę odkrywają jednak główni bohaterowie - skompromitowany oficer śledczy i student prawa. Ich odkrycie może wzniecić rewolucję, dlatego rządzący nie cofną się przed niczym, by zachować swój sekret w tajemnicy.

Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych, pokłada duże nadzieje w tym nowym, europejskim projekcie firmy. Jak powiedział:

"

Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem. Jestem przekonany, że 1983 spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie. "

Twórcy serialu „1983”

Inną ważną wiadomością związaną z serialem jest także to, że do Agnieszki Holland i Kasi Adamik dołączyły kolejne reżyserki. Poszczególne odcinki wyreżyserują też Olga Chajdas („Głęboka woda”) i Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”). Za zdjęcia odpowiadają Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak, za scenografię - Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. 

Produkcją serialu zajmują się The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi są Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne), Robert Zotnowski (House of Cards), Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Obsada „1983”

Jak informowaliśmy już w styczniu 2018 roku, w serialu zobaczymy Roberta Więckiewicza, Macieja Musiała, Andrzeja Chyrę, Zofię Wichłacz, Michalinę Olszańską i Patrycję Wolny. Jednak teraz wiemy też, że w skompromitowanego oficera śledczego wcieli się Robert Więckiewicz, a nie Andrzej Chyra, jak dotychczas podejrzewaliśmy. Bohater Więckiewicza wraz z pełnym ideałów studentem prawa granym przez Macieja Musiała ma odkryć spisek, który zmienił bieg historii Polski i pozwolił utrzymać żelazną kurtynę. Poznaliśmy też kolejnych członków obsady, w której znajdą się Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska. 

Polski serial Netliksa – kiedy premiera?

Polski serial to kolejna inwestycja Netfliksa na europejskim rynku po niemieckiej produkcji „Dark” i duńskim „The Rain”. Pierwszy sezon ma mieć 8 odcinków. Światowa premiera „1983” planowana jest na 2018 rok w serwisie Netflix.

„Głęboka woda”

Natalia Hluzow
Tagi: News Netflix polskie filmy Agnieszka Holland