10.10.2018 14:35

Netflix stworzy prequel „Ciemnego Kryształu” przy użyciu tradycyjnych kukiełek

Serwis Netflix przygotowuje serialowy prequel filmu fantasy „Ciemny Kryształ”. Twórcy zapowiadają, że zamiast efektów generowanych komputerowo, wykorzystają tradycyjne techniki animacji. 

Netflix stworzy prequel „Ciemnego Kryształu” przy użyciu tradycyjnych kukiełek
foto: kadr z filmu ciemny kryształ

W dzisiejszych czasach producenci lubią sięgać po stare tytuły, które budzą sentyment w osobach, które się na nich wychowywały. Z tego powodu za pomocą kolejnych części odświeżono serię „Gwiezdne Wojny”, nakręcono sequel „Blade Runnera”, czy rozpoczęto prace nad kontynuacją „Top Guna”. Tym samym tropem poszli przedstawiciele firm NetflixThe Jim Henson Company, ogłaszając w 2017 roku, że powstanie serial, będący prequelem filmu fantasy „Ciemny Kryształ”. Okazuje się, że chociaż o przedsięwzięciu było cicho, nie porzucono go. Pojawiły się nowe informacje dotyczące produkcji. 

„The Dark Crystal: Age of Resistance” - Netflix tworzy prequel filmu „Ciemny Kryształ” 

Słynny film fantasy powstał w roku 1982. Za jego reżyserię odpowiadali mistrzowie animacji kukiełkowej - Jim Henson i Frank Oz oraz producent dwóch pierwszych filmów osadzonych w świecie „Star Wars” Gary Kurtz. „Ciemny Kryształ” zachwycał fantastycznym światem, zamieszkanym przez rozmaite stwory, które powstały dzięki geniuszowi Hensona i Oza. Produkcja jest w całości filmem kukiełkowym i twórcy „The Dark Crystal: Age of Resistance” chcą, żeby tak zostało. 

Jak donosi portal Bloody Disgusting, reżyser Louis Leterrier serialu osadzonego w świecie „Ciemnego Kryształu”, pojawił się na New York Comic Con 2018 i obiecał, że w filmie nie uświadczymy popularnych obecnie efektów CGI. Zamiast tego widzowie ponownie zobaczą tradycyjne kukiełki, poruszane dzięki animatorom

"

W tej produkcji nie będzie CGI. Tylko kukiełki, ludzie. Kukiełki! Ludzie pytali, jakie najnowsze technologie wprowadzimy do serialu. Odpowiadam: właściwie to stara technologia - green screen. Usuniemy animatorów, którzy będą fizycznie poruszać kukiełkami. Jim nie miał tej możliwości, kiedy robił swój film. Więc, mimo że to naprawdę stara technika efektów specjalnych, nie było jej w filmie. Jesteśmy szczęśliwi, że wykorzystamy czyste kukiełkarstwo, nawet jeśli usuniemy animatora, postacie i tak będą przez niego poruszane.  "

Córka Jima Hensona Lisa, również była obecna na panelu. Producentka i aktorka bierze udział w powstawaniu serialu i zdradziła nieco informacji na temat fabuły „The Dark Crystal: Age of Resistance”.

"

W oryginalnym filmie Jen i Kira stoją na Murze Przeznaczenia i widzą ruiny tego, co kiedyś było piękną kulturą Geflingów. Ten moment obraliśmy jako punkt odniesienia do całego serialu. Czym była ta kultura, co zostało utracone, co było pięknego w cywilizacji Geflingów? To bardzo złożone, z bardzo szerokim oglądem na wiele grup Geflingów. To bogactwo.

„Age of Resistance” powróci do świata Thra z całkiem nową przygodą. Kiedy trzech Gelflingów odkryje przerażający sekret stojący za władzą Skeksisów, wybiorą się w niesamowitą podróż, by zapalić ogień rebelii i uratować świat.  "

„The Dark Crystal: Age of Resistance” - kiedy premiera serialu?

Na razie nie wiadomo zbyt wiele na temat serialu. Nie podano aktorów biorących udział w prequelu. W maju 2018 roku pojawił się jednak teaser, pokazujący pracę przy tworzeniu skomplikowanych kukiełek

Na razie nie wiadomo, kiedy produkcja trafi do oferty Netfliksa. Na razie fani „Ciemnego Kryształu” muszą uzbroić się w cierpliwość. Co ciekawe serial Netfliksa, to nie jedyna próba przywrócenia do życia filmu fantasy z lat 80. XX wieku. Od jakiegoś czasu krążą plotki o sequelu „Willowa”. Na razie nie pojawiły się jednak żadne konkrety. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale Netflix