Netflix został pozwany za szerzenie kłamstw. Serwis "romantyzował" ciężkie zbrodnie?
22.10.2020 12:03
Netflix został pozwany za szerzenie kłamstw. Serwis "romantyzował" ciężkie zbrodnie? Fot. Ronin Novoa Wong/Collection Christophel/East News

Uciekinierka z Kuby złożyła pozew o zniesławienie przeciwko Netfliksowi w środę 21 października. Stwierdziła, że została przedstawiona jako "zalotna imprezowiczka" w filmie o kubańskich szpiegach w Południowej Florydzie.

Ana Margarita Martinez złożyła pozew przeciwko Netfliksowi, twierdząc, że film "Wasp Network" romantyzuje tajne operacje reżimu Fidela Castro i skutecznie "obniża powagę" zbrodni dokonanych przez jego rząd. Jednym z pozwanych jest również reżyser produkcji, Olivier Assayas. 

Netflix pozwany za szerzenie kłamstw

Martinez uciekła z Kuby jako dziecko w latach 60. Gdy dorosła, zaczęła aktywnie działać w antyrządowej społeczności uciekinierów w latach 90. Poślubiła Juana Pablo Roque, który jak się potem okazało, był tajnym agentem Fidela Castro, a Roque użył związku z Marinez, by zyskać jak najbliższy kontakt z innymi uciekinierami.

Przeczytaj także

Film "Wasp Network" został nagrany we współpracy z kubańskim rządem i skupia się na dokonaniach szpiegów pracujących w Miami. Jak podaje Variety, w pozwie możemy przeczytać, iż Martinez uważa, że kubańscy uciekinierzy są fałszywie przedstawiani jako terroryści. 

Martinez wyjaśniła również, że sfałszowano jej styl życia. Postać inspirowana nią samą w filmie prowadzi "wystawne życie zapewnione przez pieniądze z narkotyków i działań terrorystycznych", podczas gdy w rzeczywistości była ciężko pracującą matką, która utrzymywała nie tylko swoje dzieci, ale też bezrobotnego męża.

Przeczytaj także

Martinez wyjaśniła również, że była załamana, gdy w 1996 roku jej mąż powrócił na Kubę i okazał się być tajnym agentem reżimu Castro. Od tamtej pory go nie widziała. Jak czytamy we fragmentach pozwu opublikowanych przez Variety:

Pozwani z pełną świadomością wyrządzają krzywdę dobremu imieniu i reputacji pani Martinez, przy okazji przywołując jej bolesne wspomnienia poprzez pokazywanie sytuacji z jej życia, które mocno wpłynęły na jej losy.

W pozwie możemy również przeczytać, że według Martinez również obsada filmu jest zniesławiająca. Kobieta jest grana w "Wasp Network" przez Anę de Armas, która, jak opisuje Maritinez: "jest znana z grania ról, w których często bywa naga i bierze udział w scenach seksu". Uważa, że wybranie jej do tej roli utwierdza fałszywą narrację, jakoby Martinez miała się dopuszczać "niemoralnych aktów seksualnych".

Martinez zarzuca również twórcom przedstawienie "wesela w stylu Ojca Chrzestnego", które nigdy nie miało miejsca, a także zatajanie wielu rzeczy:

Film pomija fakt, że pani Martinez była ofiarą napastowania seksualnego wymyślonego i wprowadzonego w życie przez agenta działającego na rozkazy kubańskiego Ministra Spraw Wewnętrznych.

Film "Wasp Network" zadebiutował na Netfliksie 19 czerwca 2020 roku.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.