06.12.2018 14:48

Obsada i twórcy "1983" opowiedzieli o kulisach powstawania serialu

Agnieszka Holland, Maciej Musiał, czy Robert Więckiewicz wytłumaczyli i opisali proces powstawania świata przedstawionego w pierwszym polskim serialu Netfliksa.

1983 serial Netflix
foto: materiały prasowe Netflix

W środę 5 grudnia Netflix udostępnił materiały wideo, w których twórcy i aktorzy serialu "1983" opowiadają o tym, jak powstawał alternatywny świat produkcji i jak wygląda rzeczywistość, w której Żelazna Kurtyna nigdy nie upadła. O szczegółach programu mówią m.in. scenarzysta Joshua Long, reżyserki Agnieszka Holland, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska i Katarzyna Adamik oraz odtwórcy głównych ról: Maciej Musiał, Robert Więckiewicz, Michalina Olszańska, Krzysztof Wach i Zofia Wichłacz.

Pierwszy z udostępnionych materiałów dotyczył świata przedstawionego w serialu - twórcy przybliżyli to, w jaki sposób funkcjonuje Polska z rzeczywistości "1983":

1983 - w jaki sposób powstał serial Netfliksa?

W kolejnym wideo m.in. Maciej Musiał, Robert Więckiewicz i Agnieszka Holland opowiedzieli o tym, w jaki projektowano alternatywną Polskę i jakie pomysły przyszły twórcom do głowy podczas tworzenia dzielnicy wietnamskiej i budynków SB oraz milicji:

Ostatnie wideo z serii zakulisowych materiałów dotyczy zaś samej skali produkcji, która jest dość niespotykana jak na polskie realia:

Kiedy premiera 1983?

Serial "1983" zadebiutował na Netfliksie 30 listopada 2018 roku. Spotkał się z mieszanymi opiniami ze strony widzów i recenzentów, co nie spodobało się za bardzo Agnieszce Holland, która oskarżyła krytyków o "brandzlowanie się hejtem". Produkcja jest dostępna tylko na platformie Netflix.

Kamil Kacperski
Tagi: Netflix Agnieszka Holland 1983 Robert Więckiewicz