Odcinek serialu „Pokemon” nie zostanie wyemitowany w USA. Zawiera rasistowską scenę?

Maciej Koprowicz
12.07.2018 15:43
Odcinek serialu „Pokemon” nie zostanie wyemitowany w USA. Zawiera rasistowską scenę? Fot. kadr z wideo

1005. odcinek popularnego anime był prezentowany w Japonii, ale wycofano go z dystrybucji międzynarodowej. To nie pierwszy taki przypadek w historii serialu.

21. sezon anime o kieszonkowych potworach, „Sun & Moon: Ultra Adventures” (w Polsce jako „Pokemon: Słońce i Księżyc”) prawdopodobnie nie będzie emitowany na świecie w całości. Dystrybutorzy serialu wyciągnęli nauczkę z doświadczeń z przeszłości i postanowili w międzynarodowej emisji pominąć odcinek, który mógłby wywołać kontrowersje, szczególnie na największym rynku – w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi o 1005. odcinek serialu, a 64. odcinek trwającej serii, zatytułowany „Satoshi to nagetsukesaru! yujo no tacchidaun ! !” („Satoshi and Nagetukesaru! A Touchdown of Friendship!!”). W epizodzie tym główny bohater, Ash Ketchum spotyka plemię przypominających lemury bądź małpy Pokemonów, Passimian (w wersji japońskiej Nagetsukesaru). Aby zdobyć ich zaufanie, Ash ubiera się w kostium Passimiana i maluje twarz ciemną farbą, by upodobnić się do jednego z nich.

„Pokemon” - rasistowski odcinek?

W Stanach Zjednoczonych malowanie twarzy na ciemny kolor budzi jak najgorsze skojarzenia. Kojarzy się z tak zwanym blackface, czyli popularnym przed laty w kinie i w teatrze zabiegiem malowania twarzy białych aktorów czarną farbą, aby upodobnić ich do osób czarnoskórych. Aktorzy stosujący blackface w swoich rolach często odtwarzali stereotypy dotyczące Afroamerykanów. Blackface kojarzy się także z dyskryminacją czarnoskórych, ponieważ we wczesnych latach kina w filmach występowali niemal wyłącznie biali. Kiedy na ekranie pojawiała się postać czarnoskóra, na przykład szekspirowski Otello, po prostu malowano twarz białego aktora na czarno.

„Pokemon” w USA emituje stacja Disney XD. Kierownictwo stacji zdecydowało się pominąć problematyczny odcinek, zamiast niego emitując następny w kolejności. Nie podano jednak żadnego oficjalnego uzasadnienia tej decyzji. 1 marca 2018 odcinek mogli obejrzeć widzowie w Japonii.

Blackface w „Pokemon”

To nie pierwszy przypadek kontrowersji wokół „Pokemon”, związanych z rzekomym blackface na ekranie. W 38. odcinku serialu, „Holiday Hi-Jynx”, wyemitowanym w USA w grudniu 1999, pojawił się Pokemon o nazwie Jynx, przypominający kobietę o bujnych kształtach, czarnej twarzy i pełnych ustach. Uznano, że wygląd Pokemona nawiązuje do stereotypów związanych z osobami czarnoskórymi. Po emisji odcinek szybko wycofano z rotacji. W 2012 poddano go edycji – skórę Jynx zmieniono na fioletową.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.