15.03.2019 12:08

Odwiedź miejsca, w których rozgrywała się akcja serialu "Zmiennicy". Fani stworzyli interaktywną mapę Google

Fani "Zmienników" postanowili stworzyć interaktywną mapę, na której zaznaczyli ponad 160 miejsc, znanych z przygód głównych bohaterów słynnego serialu.

Zmiennicy
foto: kadr z serialu Zmiennicy

Serial "Zmiennicy" z 1987 roku od lat niezmiennie cieszy się popularnością wśród fanów starych polskich produkcji telewizyjnych. Historia warszawskich taksówkarzy w reżyserii Stanisława Barei przeszła do klasyki polskich seriali z lat 80. XX wieku. Nic dziwnego, że miłośnicy "Zmienników" zrzeszają się za pośrednictwem internetu i prezentują ciekawostki dotyczące tej produkcji. Jedną z nich jest interaktywna mapa Google, na której zaznaczono ponad 160 miejsc znajomych wszystkim widzom "Zmienników".

Alternatywy 4
Alternatywy 4
Przeczytaj także Zmarła Zofia Czerwińska. Dzięki tym rolom ją zapamiętamy

"Zmiennicy" - interaktywna mapa z lokalizacjami scen z serialu

15-odcinkowa opowieść skupia się na przygodach taksówkarzy - Jacka Żytkiewicza (Mieczysław Hryniewicz) i Katarzyny Pióreckiej (Ewa Błaszczyk). Kobieta postanawia rzucić dotychczasową pracę i zatrudnić się w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Jej aplikacja zostaje odrzucona ze względu na płeć. Zbieg okoliczności sprawia, że bohaterka postanawia podszyć się pod Mariana Koniuszkę - uzależnionego od narkotyków syna swojego byłego szefa. Wykorzystuje podobieństwo i zatrudnia się w WPT jako mężczyzna, zostając partnerką Żytkiewicza, którego dotychczasowy zmiennik trafił do szpitala z powodu wypadku. Para wkrótce zostaje uwikłana w proceder szmuglowania heroiny z Tajlandii do Niemiec.

Znaczna część serialu rozgrywa się oczywiście w Warszawie. Pojawiają się więc miejsca doskonale rozpoznawane w stolicy, jak Plac Grzybowski czy Warszawa Centralna, ale nie brakuje również mniej popularnych lokacji - budynek przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3, jeden z gościńców wielkopolskich na postoju w trakcie przejazdu z Warszawy do Świecka czy Sąd na Lesznie. Fani serialu postanowili wykorzystać narzędzie Google Maps, pozwalające na stworzenie własnej interaktywnej mapy najważniejszych miejsc, występujących w "Zmiennikach". Oprócz warszawskich lokalizacji, zamieszczono również miejsca, w których rozgrywają się sceny nagrywane w Bangkoku i Berlinie.

Zmiennicy

Mapa znajduje się pod TYM adresem. Każda pinezka została odpowiednio opisana. Po kliknięciu w zaznaczone punkty, pojawi się opis danej lokalizacji oraz numer odcinka, w którym występuje. Dzięki mapie, każdy fan "Zmienników" może poczuć się jak jeden z głównych bohaterów, wsiąść w samochód i pojechać na wycieczkę śladami Jacka i Katarzyny/Mariana. Szczególnie jeśli dysponuje Polskim Fiatem 125p.

>>Zobacz też: Zwiedź Nowy Jork śladami Avengers<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale Google