15.05.2018 12:38

„Patrick Melrose” – o czym jest nowy serial z Benedictem Cumberbatchem?

„Patrick Melrose”, emitowany przez HBO nowy serial Showtime z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, to opowieść o Brytyjczyku z wyższych sfer, który musi radzić sobie z bardzo podłą przeszłością.

Patrick Merlose
foto: materiały prasowe

Edward St Aubyn, autor cyklu powieści „Patrick Melrose”, na podstawie którego powstał właśnie mini serial z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, wielokrotnie wspominał, że pisanie uratowało mu życie. „Albo skończę pisać powieść, albo skończę ze sobą samym” miał wspominać w jednym z wywiadów dotyczących jego autobiograficznego cyklu. Mówił też, że pomysł na Patricka Melrose’a zrodził się w jego głowie po próbie samobójczej, do której doszło gdy miał 25 lat. W rozmowie z dziennikarzem The Guardian wyznał:

"

Seria książek o Patricku jest próbą opowiedzenia prawdy opartą na idei, że jest w tym pewna zbawienna, wyzwalająca siła. "

„Patrick Melrose” – o czym jest?

„Patrick Melrose” to cykl Edwarda St Aubyna składający się z 5 powieści, które w ujęciu ogólnym są satyrą na brytyjską klasę wyższą, ukazującą jej zepsucie i pustkę stojące za nienaganną galanterią i olśniewającym pięknem. Bezpośrednio opowiadają natomiast o różnych obliczach okrucieństwa, bezbronności w okresie dzieciństwa i radzeniu sobie z traumą, jaka po nim zostaje.

Tytułowy bohater cyklu to przedstawiciel utytułowanej, zamożnej, a zarazem dysfunkcyjnej brytyjskiej rodziny. Patrick jest inteligentny i pełen uroku, któremu często ulegają kobiety, jednak za tą fasadą skrywa bardzo mroczne sekrety z przeszłości. Agresywny ojciec i przymykająca oko matka zafundowali mu dzieciństwo, o którym pamięć topi w licznych i różnorodnych używkach.

„Patrick Melrose” – prawdziwa historia autora

Patrick Melrose jest literackim alter ego autora, które pomogło mu uporać się z własną traumatyczną przeszłością. Wszystkie zdarzenia opisane w książkach są bowiem wyrazem jego osobistych przeżyć, które jako fakty - a nie fikcja literacka - jeszcze bardziej mrożą krew w żyłach.

Już w pierwszym z tomów cyklu o tytule „Nic takiego” Aubyn opisuje gwałt, jakiego dopuścił się na nim ojciec, kiedy pisarz miał 5 lat. Czytając „Złe wieści” dowiadujemy się natomiast, że przez wiele lat był uzależniony od przeróżnych używek, a heroinistą został zanim jeszcze poszedł na studia.

Swoje powieści publikował w latach 1992-2012. W 2015 zostały wydane jako jeden, dwutomowy zbiór. W skład pierwszego tomu wchodzą „Nic takiego”, „Złe wieści” i „Jakaś nadzieja”, zaś w drugim znajdują się powieści „Mleko matki” i „W końcu”. W Polsce obydwa tomy miały premierę w 2017 roku. W 2018 roku na antenie Showtime (w Polsce na HBO) zadebiutował serial zrealizowany na podstawie wszystkich 5 książek. W tytułowego Patricka Melrose’a wcielił się Benedict Cumberbatch.

„Patrick Melrose” – nowy serial z Benedictem Cumberbatchem

Mini serial z Benedictem Cumberbatchem w tytułowej roli składa się z 5 godzinnych odcinków. Każdy z nich jest ekranizacją jednego z tomów cyklu. Na razie stacja HBO wyemitowała dopiero jeden epizod, jednak produkcja zdążyła zrobić już furorę i zebrać bardzo pozytywne recenzje.

Krytycy chwalą serial za doskonałe sportretowanie uzależnienia, podziwiają za emocjonalny rollercaoster, zaś samego Cumberbatcha nazywają perfekcyjnym. Nic w tym dziwnego – aktor, który przez 6 lat z powodzeniem wcielał się w Sherlocka Holmesa, zaś fanom MCU znany jest jako Doctor Strange, wydaje się wręcz idealny do roli Patricka Melrose’a. Ponadto, sam bardzo chciał się w tę rolę wcielić – już kilka lat temu wspominał, że ze wszystkich znanych postaci literackich, chciałby zagrać właśnie jego.

Akcja serialu toczy się w trzech różnych miejscach na trzech płaszczyznach czasowych – na południu Francji w latach 60., w Nowym Jorku w latach 80. oraz w Wielkiej Brytanii w XXI wieku. Poza Benedictem Cumberbatchem na ekranie możemy podziwiać całą plejadę gwiazd, m.in. Hugo Weavinga („Matrix: Reaktywacja”, „Władca Pierścieni”, „Hobbit”), Jennifer Jason Leigh („Nienawistna ósemka”), Annę Madeley („Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”), Blythe Danner („Poznaj mojego tatę”) i Allison Williams („Uciekaj”, „Dziewczyny”).

Za scenariusz odpowiada David Nicholls („Jeden dzień”, „Z dala od zgiełku”), wszystkie pięć odcinków wyreżyserował Edward Berger („Terror”). W Polsce serial „Patrick Melrose” można oglądać zarówno na antenie HBO, jak i na platformie HBO GO.

Natalia Hluzow
Tagi: Seriale Benedict Cumberbatch