Ponad 35 tysięcy religijnych aktywistów podpisało petycję do Netfliksa o skasowanie... serialu Amazona

21.06.2019 12:29
Ponad 35 tysięcy religijnych aktywistów podpisało petycję do Netfliksa o skasowanie... serialu Amazona Fot. kadr z serialu Dobry omen

W sieci pojawiła się petycja o skasowanie serialu platformy Amazon Prime pod tytułem "Dobry omen". Autorzy listu podpisanego przez ponad 35 tysięcy chrześcijan, zaadresowali ją do Netfliksa.

Obraza uczuć religijnych to bardzo płynna materia. Jedni uważają, że twórcy nie mają prawa wchodzić na tematy, które dla pewnych osób są święte. Inni, że tego typu zabieg, to skuteczny środek cenzury wyrazu artystycznego. Serial "Dobry omen" na podstawie powieści Neila Gaimana i Terry'ego Pratchetta został oskarżony o obrażanie uczuć religijnych i tysiące rozjuszonych chrześcijan zaapelowało do Netfliksa o usunięcie go z platformy. Problem w tym, że za produkcją stoi inny serwis streamingowy - Amazon Prime

"Dobry omen" - serial obraża uczucia religijne?

Serial, podobnie jak książka opowiada o CrowleyuAzirafalu - diable i aniele, którzy pojawiają się na Ziemi, by powstrzymać zbliżający się wielkimi krokami koniec świata. Nie tylko muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy, ale również zabić Antychrysta, który okazuje się 11-letnim, miłym chłopcem. Twórcy powieści i serialowej adaptacji podeszli więc z humorem do pewnych biblijnych wątków. To nie spodobało się niektórym wyznawcom chrześcijaństwa, którzy, jak zwykle bywa w tego typu przypadkach, nawet nie zapoznali się z tytułem, który krytykują. Stworzyli internetową petycję, którą podpisano ponad 35 tysięcy razy. Autorzy listu otwartego domagają się skasowania serialu. Niestety nie zadali sobie nawet trudu, by poprawnie zaadresować swoje żądania. 

Print screen petycji pojawił się na Twitterze Gaimana. Twórca wytknął absurd całej sytuacji. 

To jest tak piękne... Obiecajcie mi, że im nie powiemy!

Petycja została powołana do życia się na portalu returntoorder.org. Stworzyli ją przedstawiciele amerykańskiej fundacji Christian Civilization. Według nich "Dobry omen" powinien zostać usunięty, ponieważ to "kolejny krok w kierunku, sprawienia wrażenia, że satanizm, wydaje się normalny, miły i akceptowalny" oraz "trywializuje Prawdę, Błąd, Dobro i Zło, niszcząc bariery przerażenia, które społeczeństwo wciąż czuje przed diabłem". Oburzonym chrześcijanom nie spodobało się też to, że Bóg mówi głosem kobiety, a także ukazywanie Antychrysta jako zwyczajnego chłopca. 

Po wytknięciu błędu przez Gaiamana, o kuriozalnej petycji zrobiło się na tyle głośno, że przedstawiciele Christian Civilization poprawili jej treść i przeprosili za pomyłkę. 

Przeczytaj także

"Dobry omen" - gdzie oglądać?

Adaptację wyreżyserował Douglas Mackinnon. Gaiman pełnił rolę producenta wykonawczego serialu. W rolach głównych wystąpili Michael Sheen, David Tennant, Adria Arjona, Michael McKean, Miranda Richardson, Sam Taylor Buck, Jack Whitehall i Jon Hamm. Produkcja jest dostępna również w Polsce na platformie Amazon Prime. 

Zobacz też: Czy powstanie film na podstawie komiksu "Sandman"? Neil Gaiman skomentował sprawę 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.