Ponad milion osób uczy się valyriańskiego z "Gry o tron" dzięki aplikacji Duolingo

10.05.2019 16:27
Ponad milion osób uczy się valyriańskiego z "Gry o tron" dzięki aplikacji Duolingo Fot. kadr z serialu Gra o tron

Aplikacja językowa Duolingo pomaga uczyć się valyriańskiego z serialu "Gra o tron". Fani hitu HBO powinni być zadowoleni.

Fani "Gry o tron" zapewne wiedzą, że w świecie stworzonym przez George'a R.R. Martina istnieje kilka języków. Jednym z nich jest valyriański. W Essos niegdyś panował język Starovalyriański. Obecnie jest niewiele osób, które posługują się jego czystą odmianą. Mieszkańcy kontynentu porozumiewają się raczej jego uproszczonymi formami. Na przykład obywatele Wolnych Miast mówią bękarcim valyriańskim. W świecie "Gry o tron" są jednak osoby, które płynnie komunikują się w tym starożytnym języku. Należy do nich Daenerys Targaryen. Możecie być jak Matka Smoków. Wystarczy, że pobierzecie aplikację Duolingo.

Przeczytaj także

"Gra o tron" - Duolingo pozwala uczyć się valyriańskiego 

W serialu HBO często słychać obco brzmiący język, szczególnie w wątkach poświęconych Dany. Córka Szalonego Króla zna valyriański tak dobrze, że niejednokrotnie wygłaszała porywające przemowy. Dzięki jednej z nich (i pomocy smoka Drogona) przejęła kontrolę nad armią 8 tysięcy niewolników.

Co ciekawe autorem języka wcale nie jest George R.R. Martin, który, chociaż uwielbia Tolkiena, nie aż tak dobrym językoznawcą, jak mistrz fantasy. Valyriański do życia powołał lingwista David J. Peterson, który w swoim dorobku ma ponad 50 fikcyjnych języków do wielu filmów i seriali. To właśnie dzięki niemu fani "Gry o tron" mogą uczyć się valyriańskiego za pośrednictwem aplikacji językowej Duolingo. Jak donosi Daily Mail, ponad 1,2 miliona użytkowników Duolingo aktywnie uczy się valyriańskiego . W samej Wielkiej Brytanii amatorów języka ludów z Essos jest 100 tysięcy.

"Gra o tron" - jak stworzono valyriański

"Valar morghulis", "Dracarys", a nawet imiona smoków Dany to niektóre przykłady valyriańskiego, które użytkownicy Duolingo mogą przyswoić, jeśli będą systematycznie podchodzili do nauki fikcyjnego języka. Peterson stworzył valyriański na podstawie strzępków tego języka, używanego w sadze "Pieśni lodu i ognia" bardzo rzadko. Udało mu się jednak rozbudować skomplikowany system. Lingiwista pracował przy serialu "Gra o tron", tworząc również język Dothraków, z których pochodził mąż Daenerys - khal Drogo.

"Gra o tron" - kiedy zakończenie serialu?

Do finału "Gry o tron" pozostały dwa odcinki. Przedostatni zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę 12 maja 2019 roku. Zakończenie walki o Żelazny Tron zobaczymy tydzień później - 19 maja 2019 roku. Czy w dwóch ostatnich odcinkach usłyszymy valyriański? Przekonamy się wkrótce.

>>Zobacz też: "Gra o tron": Dlaczego Jon Snow nie pogłaskał Ducha?<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.