14.09.2017 14:17

Powstaje kolejny serial na podstawie prozy George'a R. R. Martina

Wszyscy fani twórczości George'a R. R. Martina powinni ucieszyć się na wieść, że trwają prace nad kolejną telewizyjną adaptacją jednego z jego dzieł. Jaki serial twórcy „Gry o tron” zobaczymy tym razem?

George R. R. Martin
foto: EastNews/Linda Manner

„Gra o tron została wielkim hitem stacji HBO. Serial opowiadający o walce o władzę w Westeros, oglądają nawet osoby, które książki fantasy omijają szerokim łukiem. Co prawda wielka popularność, stała się też główną przyczyną zainteresowania ze strony internetowych piratów, ale rekordowa ilość widzów oglądających serial z nielegalnych źródeł, tylko potwierdza sukces telewizji. Nic dziwnego, że niebawem zobaczymy kolejną produkcję bazującą na twórczości autora „Pieśń lodu i ognia”. Nie będzie to jednak żaden z wcześniej wspominanych przez nas spin-offów „Gry o tron”.

Tym razem zobaczymy inne oblicze George'a R. R. Martina - twórcy science fiction. Jak donosi portal Variety, kanał SYFY zamówił pilota serialu zatytułowanego „Nightflyers. Opowiadanie o tym samym tytule Martin stworzył jako początkujący pisarz na długo przed tym, zanim wymyślił krainę Westeros. Oryginalnie „Nightflyers” pojawiło się w 1980 roku w jednym z numerów magazynu-antologii historii science fiction „Analog Science Fiction and Fact. Historia opowiadała o grupie naukowców, którzy w statku, który sam jest sobie kapitanem, wyruszyli na kosmiczną wyprawę. Kosmonauci wybrali się na skraj galaktyki, by nawiązać kontakt z legendarną rasą kosmitów volcryn. Wkrótce na pokładzie pojazdu dochodzi do tajemniczych sytuacji. Załoga wierzy, że kosmici są odpowiedzialni za dziwne zajścia. Sam Martin określił swoje opowiadanie mianem historii o nawiedzonym statku kosmicznym.

Co ciekawe to nie pierwsze spotkanie „Nightflyers” z okiem kamery. W 1987 roku powstał film, bazujący na prozie Martina, u nas znany pod jakże barwnym tytułem: „Nocni najeźdźcy. Reżyserem był Robert Collector, a za scenariusz odpowiadał Robert Jaffe, który również jako pierwszy nabył prawa do „Nightflyers”. W rolach głównych wystąpili Michael PraedMichael Des BarresHelene UdyCatherine Mary Stewart.

Jaffe będzie również zaangażowany w prace nad serialem. Wraz z Dougiem Limanem został bowiem producentem „Nightflyers”. Scenariusz do pilota napisał Jeff Buhler („Nocny pociąg z mięsem”). Sam Martin nie będzie uczestniczył w pracach nad serialem, ponieważ jest zajęty pisaniem kolejnych części sagi  „Pieśń lodu i ognia”. Czy „Nightflyers” ma szansę na zostanie hitem pokroju „Gry o tron”?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale Gra o tron