16.06.2017 15:31

Powstanie prequel „Rodziny Soprano”?

David Chase, twórca jednego z najwybitniejszych seriali w historii telewizji, nie wyklucza możliwości powrotu do mafijnej sagi. 

Powstanie prequel „Rodziny Soprano”?
foto: kadr z filmu

W 2007 roku odbyła się ostatnia emisja odcinka serialu stacji HBO. Jego zakończenie wzbudziło wówczas ogromne kontrowersje, bo całkowicie odbiegało od standardów, jakie znamy chociażby w kinie gangsterskim. Po 6. genialnych sezonach, które na zawsze zmieniły obraz współczesnej telewizji, wszyscy czuli niedosyt, a David Chase nieustannie musiał bronić swojej decyzji.

Z okazji upływającego dziesięciolecia od finału „Rodziny Soprano”, Entertainment Weekly przeprowadziło wywiad z jego twórcą, w którym podpytano go o szansę wznowienia serialu i nawet ukazania, co mogło się wydarzyć po ostatniej scenie. Chase wykluczył obie możliwości, ale zasugerował coś w zamian:

"

Kontynuacja nie wchodzi w grę. Nie jestem zwolennikiem ponownego szukania obsady, bo ludzie się starzeją. Jednak biorę pod uwagę możliwość stworzenia prequela. Nigdy nie widziałem innej drogi powrotu dla tego serialu. "

Jeszcze w trakcie emisji „Rodziny Soprano”, pojawiały się plotki na temat filmowego prequela do serii, gdzie Tony jest dzieckiem, a jego ojciec John oraz wujek Junior stoją na czele rodziny. Chase przyznał, że odbył parę rozmów z różnymi wytwórniami filmowymi, ale nie poszło to nigdzie dalej. Co więcej, zarzekał się wtedy, że nie wróciłby do serialu nawet w formie prequela, ale jak widać zmienił zdanie.

Choć trafnie „Twin Peaks” Davida Lyncha i Marka Frosta uznaje się za pierwszy wybitny serial telewizyjny, to dopiero od momentu debiutu „Rodziny Soprano” w 1999 roku, mówi się o złotej erze tego medium. Problemy Tony’ego Soprano (nieodżałowany James Gandolfini) i jego barwnych podwładnych przyczyniły się do wysypu ambitnych projektów w rodzaju „Prawa ulicy”, „Mad Menów”, „Breaking Bad” czy „Deadwood”, gdzie to twórca serialu stawał się pełnoprawnym autorem godnym filmowych reżyserów. 

Prequel to dobry pomysł?

Kamil Dachnij
Tagi: Rodzina Soprano