06.02.2019 13:33

Poznaliśmy najpopularniejsze serwisy VOD w Polsce. Który cieszy się największą oglądalnością?

Firma badawcza IRCenter.com podzieliła się wynikami badań rynku VOD w Polsce. Z których serwisów streamingowych korzystamy najczęściej? Cóż, platformy obecne na podium raczej nikogo nie zaskoczą.

Poznaliśmy najpopularniejsze serwisy VOD w Polsce. Który cieszy się największą oglądalnością?
foto: shutterstock.com

Multiscreening 2018 to piąta edycja badania syndykatowego IRCenter dotyczącego zjawiska wieloekranowości w Polsce oraz korzystania z treści telewizyjnych i wideo na różnych urządzeniach -  telewizorach, komputerach, smartfonach i tabletach. Raport obejmuje fragment analizy dotyczącej serwisów VOD w Polsce.

Pełna wersja raportu obejmuje takie zagadnienia jak:

  • Oglądanie wideo na różnorodnych urządzeniach. Zainteresowanie poszczególnymi rodzajami treści telewizyjnych i internetowych oraz intensywność i miejsca ich oglądania. Popularność dostawców usług multimedialnych i kanałów telewizyjnych oraz VOD.
  • Najpopularniejsze pary urządzeń do czynności multiscreeningowych. Udział internautów podejmujących czynności multiscreeningowe w trakcie oglądania telewizji. Najbardziej sprzyjające temu rodzaje programów, wykonywane czynności i wykorzystywane do tego urządzenia.
  • Stosunek do personalizowania reklam wideo. Stosunek do reklam wideo. Elementy, które sprawiają że reklamy wideo są chętniej oglądane.

My skupimy się jednak na pierwszym punkcie - czyli oglądaniu wideo na różnorodnych urządzeniach i zainteresowaniu samymi serwisami. 

Mad Max: Na drodze gniewu, Lucyfer i Nightflyers
Mad Max: Na drodze gniewu, Lucyfer i Nightflyers
Przeczytaj także Netflix zaprezentował nowości na luty 2019. Do oferty trafią "Mad Max: Na drodze gniewu", "Lucyfer" i "Nightflyers"

Które platformy streamingowe są najpopularniejsze w Polsce?

Jak podaje IRCenter.com, Cda.pl i Netflix są największymi graczami wśród serwisów VOD. Cda.pl ogląda największy udział internautów - 29%, czyli wzrost o 11 punktów procentowych od zeszłego roku. Netflix natomiast miał najwyższy wzrost użytkowników - wynik zwiększył się o 16 p.p., z 5% do 21%. Wzrost widzów odnotował także schodzący z rynku polskiego Showmax: o 6 p.p. w stosunku do roku 2017.

Netflix jest również najbardziej multi-kanałowym VOD - ma wysoki udział użytkowników, którzy korzystają z niego na więcej niż jednym rodzaju ekranu. VOD Cyfrowy Polsat jest najbardziej telewizyjnym VoD, Zalukaj.com - komputerowym, a nc+ GO - mobilnym.

badanie2

Netflix ma najlepszy wizerunek spośród wszystkich analizowanych VOD - największy udział respondentów jest zadowolony z różnorodności dostępnych tytułów, jakości streamingu, obecności reklam w serwisie i szybkości dodawanych tytułów. Wśród najlepiej ocenianych VOD pojawił się także jeden umożliwiający darmowe oglądanie treści - zalukaj.com.

badanie3

Raport jest oparty na badaniu ilościowym CAWI, przeprowadzonym przez IRCenter wśród uczestników panelu badawczego na reprezentatywnej pod względem wieku, płci i wielkości miejscowości zamieszkania próbie 1020 internautów. Dane były zbierane w grudniu 2018 roku.

Kamil Kacperski
Tagi: Netflix HBO GO