09.05.2019 12:08

Praca słynnego polskiego plakacisty pojawiła się w serialu HBO

Bystroocy widzowie dostrzegli polski element w jednym z odcinków serialu "Obsesja Eve". Chodzi o plakat Andrzeja Pągowskiego do filmu "Pracująca dziewczyna".

Kiling Eve
foto: kadr z serialu Kiling Eve

W jednym z nowych odcinków serialu dostępnego na HBO "Obsesja Eve" pojawił się szczegół, który przykuł uwagę wszystkich miłośników polskiej szkoły plakatu. Chodzi o plakat do dramatu "Pracująca dziewczyna" z 1988 roku, którego autorem jest Andrzej Pągowski. Widzowie postanowili zrobić dobry uczynek i poinformować o tym plakacistę. Okazuje się, że artysta doskonale wiedział, że jego praca pojawi się w jednym z odcinków "Obsesji Eve". 

Jacek Koman
Jacek Koman
Przeczytaj także Polski aktor w australijskim serialu Netfliksa. W kogo wcielił się Jacek Koman?

"Obsesja Eve" - polski plakat do "Pracującej dziewczyny" w serialu HBO

Tuz po premierze najnowszego odcinka brytyjskiej produkcji widzowie zaczęli zgłaszać Pągowskiemu, że plakat do "Pracującej dziewczyny" pojawił się w serialu. Artysta postanowił uspokoić wszystkich amatorów swojego talentu. W związku z tym napisał na swoim Facebooku post związany z gościnnym udziałem swojej pracy w "Obsesji Eve".

Niektórzy widzowie prawdopodobnie poczuli się zaniepokojeni użyciem plakatu Pągowskiego w serialu, podejrzewając, że twórcy "Obsesji Eve" zrobili to, łamiąc prawa autorskie. Na szczęście okazało się, że to nieprawda i plakacista został wynagrodzony za możliwość skorzystania z plakatu do "Pracującej dziewczyny". Postanowił też pochwalić się kadrem z rzeczonego odcinka, w którym widać jedną z jego prac.

Andrzej Pągowski - kim jest?

Urodzony w Warszawie grafik jest autorem ponad tysiąca plakatów nie tylko zapowiadających polskie i zagraniczne filmy, ale również sztuki teatralne, festiwale sztuk, konkursy piosenek, a także akcje polityczno-społeczne. Ukończył  Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od 1977 roku zaczął zajmować się plakatem.

Projektował również okładki płyt i opracowywał graficznie polskie magazyny. Jest doceniane nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Czterokrotnie otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszy plakat filmowy ogłaszany przez magazyn „The Hollywood Reporter” w Los Angeles. Raz przyznano mu drugą nagrodę, trzykrotnie zajął trzecie miejsce, a dwukrotnie został wyróżniony.

"Obsesja Eve" -  o czym jest serial?

Brytyjska produkcja opowiada o tytułowej bohaterce (Sandra Oh), która jest agentką MI5. Zamiast wykonywać niebezpieczne misje jako szpieg, siedzi za biurkiem i wypełnia papiery. Marzenia Eve zaczynają się ziszczać, kiedy zostaje przydzielona do śledzenia Villanelle (Jodie Comer) - pozbawionej uczuć psychopatycznej zabójczyni. "Obsesja Eve" jest luźno oparta na serii opowiadań "Villanelle" autorstwa Luke'a Jenningsa.

Produkcja doczekała się na razie 2. sezonów. Twórcy dostali zielone światło na zrealizowanie kontynuacji wciągającego thrillera. Oryginalnie serial emitowano na kanale BBC America. W Polce dystrybucją zajęła się stacja HBO. 1. sezon i nowe odcinki 2. sezonu są dostępne na kanale i w bazie HBO GO.

>>Zobacz też: Czy Polak zagra w "Gwiezdnych wojnach"? Wystąpił już w "Grze o tron"<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Duperele HBO