Premier Morawiecki napisał list do szefa Netflixa. Chodzi o serial "Iwan Groźny z Treblinki"

11.11.2019 10:38
Premier Morawiecki napisał list do szefa Netflixa. Chodzi o serial "Iwan Groźny z Treblinki" Fot. Shutterstock

Mateusz Morawiecki napisał do Reeda Hastingsa w sprawie "nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych" w serialu "Iwan Groźny z Treblinki".

"Iwan Groźny z Treblinki" opowiada o Iwanie Demianiuku, strażniku obozu zagłady w Treblince. W pierwszym odcinku dokumentu pojawiła się mapa, na której zaznaczone są obozy zagłady m.in. na terytorium Polski, bez słowa komentarza, że były to niemieckie nazistowskie obozy zagłady.

Jak można się było spodziewać reakcja widzów i władz była natychmiastowa.

Premier apeluje do Netflixa

W pierwszym odcinku serialu dokumentalnego "Iwan Groźny z Treblinki" opowiadającego o ukraińskim zbrodniarzu wojennym Iwanie Demianiuku, pojawia się mapa, na której są zaznaczone niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady: Chełmno, Treblinka, Majdanek, Sobibór, Bełżec, Auschwitz, Płaszów i Gross-Rosen.

Internauci od razu wyłapali, że w serialu nie pada kluczowe wyjaśnienie: mianowicie, że obozy znajdowały się na terenie Polski okupowanej w czasie wojny przez Niemców.

Przeczytaj także

10.11.2019 na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiła się wypowiedź kierowana w stronę platformy Netflix. Ministerstwo zaapelowało w nim do Netflixa o dbanie o prawdę historyczną. Podobnie postąpiło Porozumienie Jarosława Gowina, które wydało w tej sprawie oświadczenie oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netflixa

Głos w sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Na swoim profilu na Facebooku Mateusz Morawiecki oświadczył:

Napisałem list do szefa Netflix pana Reeda Hastingsa w sprawie nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie. Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem. Poniżej wersja angielska oraz polska mojego listu, oraz mapa Europy z tamtego okresu. Zachęcam do podawania dalej.

Wpis zawiera zdjęcie listu oraz mapę.

Mateusz Morawiecki zaapelował o poprawienie filmu albo poinformowanie widzów o faktach w inny sposób. W załączeniu do listu premier przesłał szefowi Netflixa mapę Europy z końca 1942 roku oraz Raport Witolda Pileckiego.

Niestety, pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne - do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni. Niedawno opublikowany serial The Devil Next Door przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski. Brak też jakiegokolwiek komentarza lub wyjaśnienia, że obozy te były zarządzane przez Niemcy (..) Mapa nie tylko jest nieprawdziwa, ale wprowadza widzów w błąd, sugerując im że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie tych obozów oraz za popełnione w nich zbrodnie

- napisał w swoim liście premier Mateusz Morawiecki .

Zobacz również: Poznaliśmy datę 4. sezonu "Stranger Things"? Pojawiły się nowe informacje  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.