17.06.2019 09:45

Rosyjscy komuniści chcą zakazania "Czarnobyla" i ukarania twórców serialu

Chociaż "Czarnobyl" od HBO święci tryumfy na całym świecie, nie wszystkim się podoba ukazanie katastrofy. Rosyjska partia komunistyczna domaga się zakazania serialu.

kadr z serialu Czarnobyl
foto: kadr z serialu Czarnobyl

Miniserial HBO "Czarnobyl" zdobył uznanie widzów na całym świecie. Produkcja pobiła rekord oglądalności "Gry o tron", a historia o awarii elektrowni jądrowej spowodowała nagłe zainteresowanie Strefą Wykluczenia. Okazuje się jednak, że nie wszystkim przypadło do gustu to, w jaki sposób ukazano pewne fakty w produkcji. Rosyjska partia komunistyczna ma poważne zastrzeżenia wobec serialu i domaga się zakazania emisji "Czarnobyla".

"Czarnobyl" na HBO - rosyjscy komuniści chcą zbanować serial

Jak podaje Deadline, w czwartek 13 czerwca 2019 roku Komuniści Rosji (nie mylić z o wiele większą Komunistyczną Partią Federacją Rosyjską) zaapelowała do cenzorów, by zakazać emisji "Czarnobyla". Roskomnadzor został również wezwany do nałożenia sankcji prawnych na scenarzystę, reżysera i producentów serialu. Przedstawiciele ugrupowania twierdzą, że produkcja "zmieniła tragedię w przedmiot ideologicznej manipulacji" oraz że serial "demonizuje Związek Radziecki i jego mieszkańców". Jednocześnie przewodniczący partii Sergiej Malinkowicz przyznał, że twórcy "Czarnobyla" poprawnie oddali chronologię wydarzeń oraz kluczowe momenty walki z następstwami katastrofy.

Przedstawiciele Roskomnadzoru pytani przez media o komentarz na temat żądania Komunistów Rosji odpowiedzieli, że nie dostali w tej sprawie żadnego oficjalnego zgłoszenia, ale przyjrzą się zagadnieniu, jeśli tylko otrzymają odpowiedni dokument i jeśli trzeba będzie, wyciągną konsekwencje od HBO.

Czy według Ciebie "Czarnobyl" manipuluje faktami?

Foto: kadr z wideo "HBO's Chernobyl vs Reality - Footage Comparison"
Foto: kadr z wideo "HBO's Chernobyl vs Reality - Footage Comparison"
Przeczytaj także „Czarnobyl”: fikcja jak rzeczywistość? Zestawienie materiałów dokumentalnych z ujęciami z serialu [WIDEO]

"Czarnobyl" na HBO - o czym jest serial?

Nowa produkcja HBO opowiada o katastrofie, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wybuch reaktora był najgroźniejszą tego typu awarią w historii świata. Produkcja przedstawia kulisy tragedii oraz sylwetki osób, które w dramatyczny sposób starały się zapobiec jej skutkom. W serialu rzeczywiście pojawiają się informacje dotyczące niedopatrzeń ze strony rządu ZSRR i zatajaniu przez polityków prawdy na temat ofiar katastrofy. To nie pierwszy raz, kiedy "Czarnobyl" został skrytykowany w Rosji. Rosyjscy filmowcy zamierzają stworzyć własny serial, w którym przedstawią swoją perspektywę incydentu w Czarnobylu.

Zobacz też: "Czarnobyl": W których momentach miniserial HBO nie był zgodny z faktami?

Tagi: Seriale HBO Czarnobyl