16.02.2016 11:45

„Salt” trafi na mały ekran

Film z 2010 roku, którego gwiazdą była Angelina Jolie stanie się serialem. Kto przygotuje odcinki serii?

„Salt” trafi na mały ekran
foto: kadr z filmu

Początkowo planowano zrealizowanie „Salt 2”, jednak aktorka odrzuciła scenariusz napisany przez Kurta Wimmera. Studio Sony Pictures Entertainment postanowiło ostatecznie o realizacji serii odcinków. Obecnie są szukani potencjalni producenci serialu na Festiwalu Filmowym Berlinale. Diego Suarez, wiceprzewodniczący Sony, mówiąc o projekcie nie zdradził zbyt wiele na temat telewizyjnego „Salt”:

"

Chcemy osadzić fabułę w Europie i pokazać całość w kompletnie innym stylu. "

Nie wiadomo czy produkcja zostanie przeznaczona na europejskie rynki, czy też na ten amerykański. Można tylko snuć spekulacje opierając je na tym, że Diego Suarez dołączył do Sony we wrześniu 2015 roku, gdzie jest odpowiedzialny za rozwój lokalnej i międzynarodowej telewizji. Jego zadaniem jest zwiększenie ilości nieamerykańskich produkcji, które studio będzie dystrybuować na świecie.

Nie wyklucza się zaangażowania w projekt reżysera pełnometrażowego pierwowzoru, czyli Phillipa Noyce'a. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że twórca skupiał się na przestrzeni lat właśnie na telewizyjnych produkcjach. Był odpowiedzialny za pilotażowy odcinek „Stanu kryzysowego” i „Zemsty”. Będzie także jednym z reżyserów nadchodzącego miniserialu z Laurencem Fishburnem, czyli „Roots” - premiera w maju 2016 roku.

„Salt” w filmowej wersji opowiadał o Evelyn Salt (Angelina Jolie), agentce CIA. Była ona zmuszona do ucieczki, gdy zaczyna być podejrzana o bycie rosyjskim szpiegiem chcącym zabić prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jej celem staje się oczyszczenie swojego imienia i udowodnienie, że jest lojalną patriotką.

Obraz kosztował 110 milionów dolarów, w Stanach Zjednoczonych co prawda ledwo się zwrócił zarabiając 118 milionów, jednak już światowy box office przyniósł wpływy w wysokości ponad 175 milionów. Co w sumie daje zysk na poziomie 293 milionów dolarów.

Powstaje coraz więcej seriali opartych na pełnometrażowych filmach. Podobny los co „Salt”, z lepszym lub gorszym skutkiem, spotkał takie obrazy jak „Krzyk”, „Martwe Zło”, „12 małp” czy „Raport Mniejszości”. Ma też zostać zrealizowany odcinkowy „Dirty Dancing” i „Rambo”.

Będziecie oglądać serialowe „Salt”?

Robert Skowronski
Tagi: Seriale Salt