Największy wróg Sherlocka Holmesa dostanie własny serial telewizyjny. Jakie przygody przeżyje profesor Moriarty?

Olga Konarzycka
24.07.2018 13:41
Największy wróg Sherlocka Holmesa dostanie własny serial telewizyjny. Jakie przygody przeżyje profesor Moriarty? Fot. kadr z serialu „Sherlock”

Profesor Moriarty, najgroźniejszy przeciwnik słynnego detektywa zostanie bohaterem srebrnego ekranu. Produkcja będzie adaptacją książkowych losów genialnego przestępcy.

Dobre wieści dla fanów Sherlocka Holmesa. Powstanie serial o jednym z największych rywali genialnego detektywa. Mowa o tajemniczym matematyku, profesorze Jamesie Moriartym.

Sherlock Holmes: Powstanie serial o największym wrogu detektywa

Scenariusz serialu będzie oparty na wydanej w 2011 roku książce autorstwa Kima Newmana, „Proffesor Moriarty: The Hound of the D’Urbervilles”. Opowiada ona historię geniusza zła z perspektywy jego zaufanego współpracownika – brutalnego kryminalisty Sebastiana Morana. Mężczyzna pisze pamiętniki, w których opisuje liczne morderstwa i rabunki, jakich dopuścił się Moriarty oraz nieco przybliża czytelnikowi postać, która w książkach Arthura Conana Doyle’a była owiana tajemnicą.

Możliwe więc, że twórcy serialu będą chcieli stworzyć przestępczy duet na miarę Sherlocka i jego towarzysza, doktora Johna Watsona. Szczegóły dotyczące obsady oraz daty premiery serialu nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie, że za produkcję odpowiedzialna będzie brytyjska firma Playground Entertainment.

Największy wróg Sherlocka Holmesa w ekranizacjach przygód słynnego detektywa

Chociaż profesor Moriarty pojawia się w zaledwie pięciu opowiadaniach o Sherlocku Holmesie, w popkulturze często jest przedstawiany jako jego największy konkurent. Stało się tak głównie za sprawą ekranizacji przygód detektywa z Baker Street.

Nazywany przez Conana Doyle’a „Napoleonem zbrodni” w 2011 roku pojawił się w filmie „Sherlock Holmes: Gra cieni”. W postać przestępcy wcielił się Jared Harris. W rolach głównych w produkcji Guy’a Ritchiego wystąpili Robert Downey Jr. oraz Jude Law. W 2019 roku rozpoczną się zdjęcia do trzeciej części filmu.

Aktorzy, którzy wcielili się w profesora Jamesa Moriarty'ego

Postać profesora Moriarty'ego pojawia się w większości produkcji opowiadającej o losach Sherlocka Holmesa. W 1976 roku w telewizyjnym filmie „Sherlock Holmes in New York”, gdzie tajemnicze zagadki rozwiązywał sam Roger Moore, w jego przeciwnika wcielił się John Huston. Geniusz zbrodni powraca również w serialu „Elementary”. Show znane jest z dosyć niekonwencjonalnego podejścia do historii Sherlocka – jego akcja rozgrywa się w USA, natomiast doktor Watson jest kobietą, graną przez Lucy Liu. Twórcy serii w postanowili w podobny sposób przedstawić również nemezis detektywa. W tę rolę wcieliła się znana z serialu „Gra o Tron”,  Natalie Dormer. Okazuje się również, że z motywu genialnego przestępcy chętnie korzystają również twórcy popularnych kreskówek. W specjalnym filmie „Tom i Jerry i Sherlock Holmes” głosu profesorowi użyczył Malcolm McDowell.

Jak na razie nie ma żadnych informacji odnośnie tego, kto mógłby zagrać profesora w nowym telewizyjnym serialu.

Profesor Moriarty w serialu BBC „Sherlock”

Postać profesora Moriarty’ego kilkakrotnie pojawiła się również w serialu BBC, „Sherlock”. Produkcja zdobyła olbrzymią popularność na całym świecie, a odtwórcy głównych ról, Benedict Cumberbatch i Martin Freeman niemalże z miejsca stali się wielkimi gwiazdami. Przebiegły matematyk pojawił się w każdym sezonie show, zarówno jako główny sprawca rozwiązywanych przez Holmesa zagadek, jak również bohater jego wspomnień oraz wymysł podświadomości. Kreacja grającego go aktora, Andrew Scotta, została ciepło przyjęta przez fanów oraz krytyków. W 2012 roku otrzymał za swoją rolę nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Do tej pory BBC wyprodukowało  4 sezony „Sherlocka”, ostatni z nich wyemitowano w 2017 roku. W 2016 roku nakręcono również odcinek specjalni serii, zatytułowany „The Abominable Bride”, który przeniósł serialowe postacie do czasów wiktoriańskiej Anglii – to właśnie w nich rozgrywała się akcja opowiadań sir Arthura Conan Doyle’a. Na razie nie wiadomo czy powstanie kolejna seria. Jak twierdzi Martin Freeman w chwili obecnej większość obsady jest zwyczajnie zmęczona olbrzymią popularnością show, tak więc jego dalsze losy wciąż są niepewne.

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.