Słynna powieść science-fiction stanie się serialem. Apple TV+ zaprezentowało zwiastun „Fundacji”

23.06.2020 12:36
Słynna powieść science-fiction stanie się serialem. Apple TV+ zaprezentowało zwiastun „Fundacji” Fot. . materiały prasowe Apple

„Fundacja” to słynna powieść science-fiction amerykańskiego autora Isaaca Asimova. Przez lata różne wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne próbowały zadaptować dzieło, ale ze znikomym skutkiem. Teraz platforma streamingowa Apple TV+ zaprezentowała zwiastun serialu.

„Fundacja” Isaaca Asimova powstała w 1951 roku. Przedstawiona w niej historia przyglądała się losom genialnego matematyka, który odkrył nową dziedzinę nauki, dzięki której mógł ze sporym prawdopodobieństwem przewidzieć zachowania innych, a co za tym idzie – przewidzieć przyszłość.

Przeczytaj także

Cykl „Fundacja”

Pierwotnie cykl posiadał trzy tomy, ale przez lata rozrósł się aż do 7 pełnoprawnych historii, rozgrywających się w tym samym świecie. Cykl opowiada o świecie przyszłości, w którym rządzi gigantyczne Imperium Galaktyczne, które musi podjąć działania, mające na celu niedopuszczenie do katastrofy, przewidzianej przez naukowca. Rozpocznie się specyficzna walka z czasem, która sama w sobie wpłynie na dalsze losy wszechświata.

Powieści Asimova posiadały też pewien filozoficzny aspekt historii, a zasada wedle której: gdy człowiek dowie się na temat schematów swojego działania, zaczyna być tak samoświadomy swoich czynności, że jego kolejne decyzje przestają być już łatwe do przewidzenia. Nikt w końcu nie lubi słyszeć, że się powtarza i łatwo przewidzieć jego reakcję.

Przeczytaj także

Jak słychać w pierwszy zwiastunie, powieści Asimova miały silny wpływ na George’a Lucasa i jego serię „Gwiezdne wojny”.

„Foundation” – zwiastun serialu

Wygląda na to, że „Fundacja” będzie adaptację pierwszego tomu cyklu, co daje platformie duże plany na przyszłość, gdyby miała powstać ew. kontynuacja. Pierwszy materiał promocyjny wygląda następująco:

„Foundation” – twórcy i ekipa

Pomysłodawcami i showrunnerami serialu są: David S. Goyer (scenarzysta „Batman Początek”, „Człowieka ze stali”, czy „Batman V Superman”) oraz Josh Friedman (scenarzysta „Wojny światów”, „Czarnej Dalii” i „Terminator: Mroczne przeznaczenie”). Jedną z producentek serialu jest natomiast Robyn Asimov, córka pisarza, która wyprodukowała wcześniej film „Ja, Robot”, również bazujący na prozie Isaaca.

W serialu wystąpią zaś: Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell, Leah Harvey, Laura Birn, Terrence Mann, Cassian Bilton.

Przeczytaj także

„Foundation” – kiedy premiera?

W chwili obecnej premiera serialu zapowiedziana jest po prostu na przyszły rok, 2021. W najbliższych miesiącach, wraz z kolejnymi materiałami promocyjnymi poznamy pewnie bardziej konkretną datę.

Czytaj także: Michael Keaton powróci do roli Batmana? Aktor negocjuje rolę w nowych filmach DC! 

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.