12.10.2018 13:36

„South Park” naśmiewa się z „rasistowskich Simpsonów”

W obecnym, 22. sezonie przygód Cartmana i spółki, pojawiło się wiele odniesień do popkultury - tym razem oberwało się serialowi „Simpsonowie”, a konkretnie postaci Apu i kontrowersjom z nią związanym.

„South Park” naśmiewa się z „rasistowskich Simpsonów”
foto: kadr z wideo

W 2018 roku „Simpsonowie” znaleźli się w opałach, gdy widzowie posądzili twórców o przesadną stereotypizację (niektórzy nawet o zwykły rasizm) postaci Apu, który jest hindusem. Mężczyzna jest imigrantem z Indii, który przybywa do Stanów Zjednoczonych na studia. Zdobywa dyplom z informatyki, ale mimo swojego wykształcenia podejmuje pracę na czarno w zwykłym sklepie spożywczym. Ma ze swoją żoną Manjulą 8 dzieci, które noszą imiona typu Coke, Pepsi i Apple Pie. Jest pracoholikiem, pobożnym hinduistą i fanem krykieta. Krótko mówiąc, Apu uosabia wszystkie stereotypowe cechy przypisywane mieszkańcom Indii.

Twórcy serialu zareagowali na głosy krytyki odpowiedzią, która znalazła się w samym serialu. W jednym z odcinków, Lisa Simpson po wysłuchaniu opowieści swojej mamy, Marge, przełamała 4. ścianę i zwróciła się wprost do widzów, mówiąc:

"

Coś, co zaczęło się dekady temu, podobało się i nie było obraźliwe, dziś jest niepoprawne politycznie. Co można z tym zrobić? "

South Park dogryza Simpsonom

Sprawę postanowili skomentować twórcy „South Park”. W tegorocznym sezonie serialu oberwało się już „Black Pantherowi”, a Matt Stone i Trey Parker zostali skrytykowani przez szefa USA Catholic League, Billa Donohue. Panowie nie marnują jednak czasu i w kolejnym odcinku zatytułowanym „The Problem With Poo” postanowili zażartować z „Simpsonów”. W całkiem sprytny sposób.

W nowym epizodzie, do miasteczka South Park powraca pan Hankey (świąteczna kupa). Odgrywa rolę lokalnego rasisty i po serii niewybrednych tweetów, zostaje wypędzony z miejscowości. Gdy ożywiony kał w czapce Mikołaja odjeżdża w dal, jeden z chłopców pyta się Randy'ego Marsha, gdzie pan Hankey będzie teraz mieszkał. Mężczyzna odpowiada mu:

"

Będzie musiał znaleźć miejsce, które akceptuje rasistów i innych obrzydliwych osobników jak on. Wciąż są takie miasta, w których ludzie nie przejmują się bigoterią i nienawiścią. "

Na końcu odcinka widzimy, że pan Hankey trafia do... Springfield, czyli miasteczka, w którym mieszkają „Simpsonowie”:

South Park 22 - kiedy premiera?

Nowe odcinki „South Park” można oglądać za darmo na stronie www.southparkstudios.com.

Kamil Kacperski
Tagi: South Park