"South Park" zbanowany w Chinach. Twórcy "przeprosili": Xi nie wygląda jak Kubuś Puchatek!

08.10.2019 11:45
"South Park" zbanowany w Chinach. Twórcy "przeprosili": Xi nie wygląda jak Kubuś Puchatek! Fot. kadr z serialu "South Park"/Comedy Central

W środę 2 października 2019 roku na antenie Comedy Central wyemitowano 2. odcinek 23. sezonu "South Park" o tytule "Band in China". Matt Stone i Trey Parker naśmiewali się w epizodzie z gospodarczej polityki zagranicznych korporacji, które chcą wejść na rynek chiński. Władzom państwa nie spodobała się treść programu i "South Park" został... zbanowany w Chinach. 

Twórcy "South Park" czują się wśród "kontrowersji" jak ryby w wodzie. Napisanie pracy o ich wszystkich występkach zajęłoby prawdopodobnie kilka lat, dlatego szkoda tracić na to czasu. Tym razem panowie Stone i Parker wzięli pod lupę ekspansję zagranicznych korporacji na rynek chiński.

South Park zbanowany w Chinach

W genialnie zatytułowanym odcinku "Band in China" (słowo "band" w mowie brzmi jak "banned", czyli "zakazany"), twórcy zaczęli się naśmiewać z Disneya, zarządzanego przez Myszkę Miki. W Chinach pojawia się również ojciec Stana Marsha, Randy, który od kilku odcinków zajmuje się produkcją i sprzedażą legalnej marihuany. Marsh trafia do więzienia, gdzie przetrzymywany jest wraz z Kubusiem Puchatkiem i Prosiaczkiem.

Po wydostaniu się na wolność, Randy poznaje Myszkę i duet zaczyna planować wspólną ekspansję w Chinach. Jednak rząd nie ma zbyt dużej ochoty na współpracę - marihuana jest bowiem zakazana w Państwie Środka, co skutecznie utrudnia Randy'emu w prowadzeniu biznesu, natomiast Disney jest obwiniany za... Kubusia Puchatka. Sympatyczny miś jest bowiem uznawany za karykaturę prezydenta Xi Jinpinga i używany przez opozycję do naśmiewania się z niego. 

Przeczytaj także

Aby osiągnąć swój cel, Randy i Miki postanawiają zrobić jedyną logiczną rzecz, która im pozostaje - jest to oczywiście zamordowanie Puchatka. Randy dusi Kubusia i tym sposobem Disney oraz Tegridy Farms (firma Marsha) zaczynają sprzedawać swoje produkty w Chinach. W odcinku znajduje się również wątek związany z zespołem metalowym Stana, który otrzymuje propozycję nakręcenia filmu o ich kapeli. Produkcja miałaby zostać przeznaczona na rynek chiński. Z tego powodu, na planie pojawia się chiński cenzor, który zakazuje np. umieszczenia w filmie wątków homoseksualnych. 

Taka ilość nawiązań i celnych uwag kierowanych w Chiny spowodowały, że władze postanowiły zakazać serialu w swoim kraju. Program został usunięty ze wszystkich serwisów streamingowych, a wspominanie o nim na social mediach jest zakazane. Tego prawdopodobnie panowie Parker i Stone się spodziewali, ponieważ opublikowali na Twitterze bardzo szczere przeprosiny:

Tak jak NBA, my również zapraszamy chińskich cenzorów do naszych domów i naszych serc. My również kochamy pieniądze bardziej od wolności i demokracji. Xi wcale nie wygląda jak Kubuś Puchatek. Zobaczcie nasz 300. odcinek w najbliższą środę o 22! Niech żyje Komunistyczna Partia Chin! Niechaj jesienne zbiory sorgo były obfite. Już jest wszystko okej, Chiny?

Tak jak wspomnieli twórcy "South Park", nowy odcinek zadebiutuje już 9 października 2019 roku. Wszystkie epizody są dostępne legalnie i za darmo na stronie South Park Studios (nowe pojawiają się w piątki po emisji). 

Zobacz także: Prezes amerykańskiej Ligi Katolików nazwał twórców "South Park" tchórzami

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.