„Stranger Things” nie stanie się franczyzą jak „Star Wars”

Natalia Hluzow
01.03.2018 18:25
„Stranger Things” nie stanie się franczyzą jak „Star Wars” Fot. materiały prasowe Netflix

Niektórzy nazywają „Gwiezdne wojny” najdłuższymi i najdroższymi reklamami zabawek na świecie i gubią się w kolejnych częściach i spin-offach serii. Twórcy „Stranger Things” zarzekają się, że taki los nie spotka ich serialu.

„Stranger Things” trafiło na ekrany w 2016 roku i w przeciągu 2 lat stało się nie tylko jednym z najpopularniejszych seriali oryginalnych Netfliksa – okazało się popkulturowym fenomenem na światową skalę. Dzieciaki z Hawkins grane przez początkowo nieznanych nikomu młodych aktorów osiągnęły gigantyczną sławę, zaś szeryf Jim Hopper czy nastoletni Steve z włosami na sprayu „Farrah Fawcett” dołączyli do grona najbardziej rozpoznawalnych postaci małego ekranu. W 2017 roku, kiedy Netflix udostępnił 2. sezon serialu, co trzecia dziewczyna (i nie tylko) na Halloween przebierała się za Jedenastkę, a co piąty chłopak zastanawiał się, gdzie kupić słynny spray, z którego korzysta Steve do ułożenia swojej fryzury.

steve Fot. foto: materiały prasowe Netflix

Czy „Stranger Things” będzie franczyzą?

W takiej sytuacji niezwykle łatwo byłoby pójść za ciosem i rozszerzyć skupione wokół fikcyjnego miasteczka w Indianie uniwersum, tworząc szereg sequeli, prequeli, spin-offów, filmów pełnometrażowych oraz gier wideo, planszówek, zabawek, koszulek i innych gadżetów. Tak jak funkcjonuje to w przypadku Star Wars czy MCU. Twórcy „Stranger Things” zarzekają się jednak, że nic podobnego nie będzie miało miejsca w przypadku ich serialu. Istnieją wprawdzie T-shirty nawiązujące do produkcji, kilka planszówek „Stranger Things” czy mała gierka na smartphony, ale ten hit Netfliksa ma nigdy nie stać się franczyzą. Jak powiedział producent i jeden z reżyserów serialu, Shawn Levy:

Pojęcie franczyzy w ogóle nie istniało w Netfliksie przed „Stranger Things”. Oczywiście, że widzimy wzrost naszej marki, kiedy wchodzimy w merchandising czy różne umowy partnerskie i promocyjne. Ale nie myślimy o tym jako o franczyzie. Z pewnością chcemy zrobić jeszcze kilka sezonów. Mamy też świadomość, że nasz serial stał się jednym z flagowych brandów Netfliksa. I że byłoby mile widziane, byśmy opowiadali te historie na wszystkie sposoby przez tyle lat, ile się da.

„Stranger Things 3” – kiedy premiera?

Dotychczas powstały dwa sezony „Stranger Things”. Pierwszy z nich zadebiutował w 2016 roku, drugi – rok później. Aktualnie trwają przygotowania do sezonu trzeciego, w którym prócz stałej obsady zobaczymy trójkę nowych bohaterów. Zdjęcia do „Stranger Things 3” rozpoczną się wiosną 2018. Nowe odcinki mają pojawić się w serwisie Netflix w 2019 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.