17.11.2017 14:00

„The Punisher” - przyjaciele i wrogowie Franka Castle

Punisher rozprawia się z szumowinami, by pomścić śmierć swojej rodziny. Kto stoi po stronie Franka Castle, a kto będzie starał się go wyeliminować? Sprawdź kto jest kim w nowym serialu platformy Netflix. 

„The Punisher” - przyjaciele i wrogowie Franka Castle
foto: materiały promocyjne

„The Punisher” to długo wyczekiwany serial Netfliksa oparty na serii komiksów Marvela. Tytułowy (anty) bohater to były marine Frank Castle, który rozpoczyna krwawą vendettę przeciwko wszystkim przestępcom w Nowym Jorku po tym, jak jego rodzina ginie podczas mafijnych porachunków. W niekończącej się walce nie jest jednak sam. Kto mu pomoże dorwać złoczyńców? 

17. listopada 2017 roku na platformie Netflix zadebiutował pierwszy sezon solowych przygód Punishera. Postać po raz pierwszy pojawiła się w drugim sezonie „Daredevila” i zrobiła takie wrażenie na fanach serialu, że widzowie złożyli petycję, w której domagali się osobnej produkcji o Franku Castle. Po wielu miesiącach oczekiwań marzenie tysięcy miłośników Punishera doczekali się spełnienia marzeń. W tytułowej roli występuje ponownie Jon Bernthal. Kim są bohaterowie serialu i ile mają wspólnego z komiksowymi oryginałami?

Sprzymierzeńcy Punishera

Punisher/Frank Castle

Punisher

Głównego bohatera w sumie nie trzeba przedstawiać. W komiksach zadebiutował na łamach „The Amazing Spider-Man” nr 129 z 1974 roku. Początkowo był złoczyńcą i wrogiem Spideya, ale szybko twórcy dostrzegli potencjał w jednoosobowej armii biorącej udział w eksterminowaniu przestępców odpowiedzialnych za śmierć jego rodziny. Z czasem postać wyewoluowała, zyskując dużą popularność, szczególnie na przełomie lat 80. i 90. Śmiertelne w skutkach metody Punishera wciąż nie cieszą się uznaniem wśród wielu tradycyjnych superbohaterów. 

Grany przez Bernthala bohater rozprawia się z ludźmi odpowiedzialnymi za śmierć jego najbliższych. Chociaż może się wydawać, że ginie pod koniec drugiego sezonu „Daredevila”, przeżywa i pojawia się we własnym serialu. Ukrywa się jako robotnik, planując kolejne akty zemsty na przestępcach, którzy zostali przy życiu i są zamieszani w większe zbrodnie. 

Microchip/David Lieberman

Microchip

Bohater znany jako Micro pojawił się po raz pierwszy w 4. numerze „Punishera” z 1987 roku. Uzdolniony haker poznaje Punishera podczas prywatnego śledztwa w sprawie zamordowanego siostrzeńca. Ślady prowadzą Micro do Wilsona Fiska, czyli Kingpina. W końcu łączy siły z nowo poznanym mścicielem. Od tego czasu obaj ściśle współpracują. To Lieberman jest odpowiedzialny za dostarczanie trudno dostępnych informacji, broni, amunicji, załatwianie kryjówek, stworzeni kultowego vana bojowego i zdobywanie finansów na walkę z przestępczością.

W serialu w rolę Micro wciela się Ebon Moss-Bachrach i w zasadzie jego postać nierożni się od pierwowzoru. Jest byłym analitykiem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Po uzyskaniu pewnych wrażliwych informacji, woli przebywać w ukryciu i pomaga Punisherowi pozbyć się wspólnych wrogów. 

Karen Page

Karen Page

Sekretarka Matta Murdocka i Foggy'ego Nelsona pojawiła się w komiksach stosunkowo wcześnie, bo już w 1964 roku na łamach pierwszego numeru „Daredevila”. Na przestrzeni lat była obiektem miłosnych zainteresowań obu prawników. Poznała sekretną tożsamość swojego pracodawcy. W końcu wyjechała z Nowego Jorku, by zostać aktorką. Jednak skończyła jako uzależniona od narkotyków prostytutka i sprzedała informację o tajemnicy Daredevila ludziom Kingpina. Wktórce została zabita przez Bullseye'a.

Serialowa wersja, grana przez Deborah Ann Woll, trochę różni się od komiksowej Karen. Sama ma sekrety z przeszłości, który ukrywa przed Foggym i Mattem. Na szczęście jej przyszłość w serialach Netfliksa zapowiada się lepiej niż w przypadku komiksowej postaci. W „The Punisher” nadal zajmuje się dziennikarstwem śledczym dla New York Bulletin i jako jedna z niewielu osób wie, że Frank wciąż żyje i kontynuuje walkę z przestępcami.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale Punisher Netflix