„The Walking Dead” walczy z piratami

Robert Skowronski
24.02.2016 12:58
„The Walking Dead” walczy z piratami Fot. kadr z filmu + szczur lądowy

Telewizyjna sieć AMC wytoczyła wojnę piratom. Ściągnięcie „The Walking Dead” nie będzie już takie proste.

Cała akcja dotyczy nie tylko serialu o żywych trupach, ale też takich produkcji, jak „Better Call Saul” i „Humans”. Wprowadzona ma zostać technologia o nazwie NexGuard, która pozwoli sieci nanieść w procesie postprodukcji na swoje programy specjalny znak wodny. Dzięki niemu da się wytropić strony, na których zostały udostępnione odcinki i usunąć je z nielegalnych zasobów.

Co za tym idzie kolejne epizody w dalszym ciągu mogą trafiać na pirackie witryny, będzie można jednak wytropić osoby odpowiedzialne za ich umieszczenie. Steve Pontillo, szef oddziału technologicznego AMC, zdradził jaka idea przyświeca telewizji przy wprowadzeniu takiego rozwiązania:

Najważniejsze jest dla nas, aby chronić nasze aktywa, kiedy są najbardziej wartościowe. Zwiększenie bezpieczeństwa treści jest potężną bronią odstraszającą potencjalnych piratów i chroni nasze przychody oraz partnerów dystrybucyjnych.

„The Walking Dead” zyskało status drugiego najczęściej piraconego serialu 2015 roku (blisko 7 milionów pobrań), „lepsza” była tylko „Gra o tron” (7,5 miliona pobrań). Nie dziwi zatem wprowadzenie takiego systemu przez AMC, zwłaszcza, że... działa!

KickassTorrents to jedna z popularniejszych stron, z której można pobierać torrenty. 14 lutego 2016 roku miał premierę nowy odcinek „The Walking Dead” o tytule „No Way Out”. Spodziewać by się mogło, że pojawi się w sieci całe mnóstwo plików do ściągnięcia, które pozwolą nam obejrzeć rzeczony epizod. KickassTorrents miał w swoich zasobach tylko jeden i to taki posiadający zaledwie 2 seederów. Zupełnie zniknęły odcinki szósty, siódmy i ósmy 6. sezonu serialu.

123

Czy może inaczej jest na innych stronach z torrentami? Przekonajmy się na przykładzie torrentz.eu:

234

80 wyników zostało usuniętych w związku z naruszeniem ustaleń Digital Millennium Copyright Act, czyli ustawy obowiązującej od 1998 w Stanach Zjednoczonych. Zabrania ona tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania.

NexGuard w świecie małego i wielkiego ekranu nie jest rzeczą nową. System jest wykorzystywany przez wielkie hollywoodzkie studia, jak i sporą część sieci telewizyjnych. Firma obsługująca omawianą technologię zatrudnia ok. 100 pracowników i ma swoją siedzibę we francuskim Rennes.

Odcinki i tak z pewnością będą trafiać do internetu, nawet jeżeli będą sukcesywnie usuwane. Piraci mogą kontynuować proces i uprzykrzać życie AMC (i nie tylko) lub pójść za przykładem grupy Hive-CM8, która przeprosiła Quentina Tarantino za umieszczenie w sieci jego ostatniego dzieła przed premierą.

Co sądzicie o posunięciu AMC?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.