04.01.2019 16:07

Top 10 najdłużej emitowanych seriali w historii

Który serial jest najdłużej emitowaną produkcją w historii? To komedia? A może opera mydlana? Sprawdźcie 10 najdłużej emitowanych seriali w historii telewizji.

Top 10 najdłużej emitowanych seriali w historii
foto: materiały prasowe

Większość twórców seriali może uznać za sukces moment, w którym producenci zatwierdzają powstanie 10. sezonu. Utrzymanie się w telewizji przez 10 lat jest wyczynem naprawdę godnym podziwu. Są jednak takie produkcje, dla których świętowanie 10-lecia było porównywalne do celebrowania 18. urodzin, czyli wejścia w dorosłe życie. 

Zobacz także: Najlepsze seriale XXI wieku. TOP 50 najważniejszych produkcji

Dlatego postanowiliśmy znaleźć 10 najdłużej emitowanych seriali w historii. I już na początku możemy zdradzić ciekawostkę - nie wszystkie z nich to opery mydlane. Oto najdłużej emitowane seriale w historii.

10. "Romper Room/Romper Room & Friends" (1953- 1994)

Produkcja emitowana przez 41 lat była kierowana głównie do dzieci w wieku przedszkolnym. Seria była na tyle popularna, że próbowano utworzyć z lepszym lub gorszym skutkiem franczyzy w innych krajach - w tym w Kanadzie, Japonii, Finlandii, Nowej Zelandii i Australii. W USA "Romper Room" doczekał się również kilkudziesięciu wersji lokalnych, które różniły się prowadzącymi. Program można określić takim "Telerankiem" ale na dużo większą skalę:

9. "Żar młodości" (1973- obecnie)

Produkcja doczekała się 46 serii i ponad 11 tysięcy odcinków (stan na 28 grudnia 2018 roku). Serial opowiada o świecie perfum, w którym rywalizują dwie firmy – Newman Enterprises i Jabot Cosmetics. W rolach głównych od lat występują w większości ci sami aktorzy, co pozwalało widzom na śledzenie losów tych samych osób na przestrzeni nawet kilkunastu lat. W Polsce serial był emitowany na antenie Polsatu. "Moda na sukces" może się schować:

8. "Tylko jedno życie" (1968-2012)

Serial emitowany był przez stację ABC przez niemal 44 lata - od 15 lipca 1968 do 13 stycznia 2012 roku. Wyemitowano na jej antenie dokładnie 11105 odcinków. Była to ostatnia opera mydlana w USA emitowana w standardowej rozdzielczości obrazu. Stacja ABC w 2012 zrezygnowała z serialu, natomiast prawa do serialu przekazała firmie Prospect Park, która po rocznej przerwie wznowiła jego produkcję. Serial udostępniany był jednak już tylko w internecie i po emisji 40 epizodów zmarł śmiercią naturalną:

7. "Masterpiece" (1971- obecnie)

Nie jest to do końca serial, ale "Masterpiece" jest programem z serii "Teatr telewizji", w którym prezentowane były amerykańskie adaptacje wielu sztuk brytyjskich, a także klasyczne dzieła twórców pochodzących z USA. Dlatego więc postanowiliśmy nieco nagiąć reguły i definicję "serialu telewizyjnego" i umieścić tu "Masterpiece", znane wcześniej jako "Masterpiece Theatre". Program doczekał się kilkudziesięciu nagród Emmy przyznawanych serią pokazywanych w tym paśmie. Oto próbka "Masterpiece Theatre":

6. "Ulica sezamkowa" (1969- obecnie)

Tego programu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - "Ulica sezamkowa" wychowała już kilka pokoleń dzieci na całym świecie, a jej popularność nie maleje mimo upływu lat. Program doczekał się 49 sezonów, a wyemitowano już prawie 5 tysięcy odcinków przygód Elmo, Dużego Ptaka, Ciasteczkowego Potwora oraz Berta i Erniego. W ramach przypomnienia:

5. "Scooby-Doo" (1969- obecnie)

Owszem, program skakał po różnych stacjach telewizyjnych, ale łącznie doczekał się 27 sezonów i w 2019 roku będzie świętował 50-lecie. Poza tym chyba każdy zna Dafne, Freda, Wilmę i oczywiście duet Kudłaty-Scooby. Ekipa z Wehikułu Tajemnic doczekała się kilkunastu różnych produkcji i filmowych spin-offów (w tym tragicznych wersji live-action):

4. "Dni naszego życia" (1965- obecnie)

Serial opowiada o losach mieszkańców fikcyjnego miasteczka Salem. Trzon miasteczka tworzą rodziny Horoton i Bradys, a także ich romanse, dramaty, przygody oraz tajemnice. Do tej pory wyemitowano ponad 13 tysięcy odcinków i 53 sezony "Dni naszego życia". Ciekawostka: Joey w serialu "Przyjaciele" grał w "Dniach naszego życia". Występował jako doktor Drake Ramoray:

3. "As the World Turns" (1956- 2010)

Ponad 13 tysięcy epizodów i 55 serii - to robi wrażenie. Najdłuższym stażem w "As the World Turns" mogła się pochwalić Helen Wagner (zmarła w maju 2010), wcielająca się w postać Nancy Hughes. Pojawiała się w serialu od pierwszego odcinka z 1956 do 5 kwietnia 2010 roku. Przez to aktorka jest wpisana do księgi rekordów Guinnessa, jako osoba najdłużej wcielająca się w serialową postać telewizyjną. 

2. "Szpital miejski" (1963- obecnie) 

Opera mydlana rozgrywająca się w środowisku medycznym doczekała się ponad 14 tysięcy odcinków i 55 serii. Program wygrał kilkadziesiąt nagród Emmy. Fabuła "Szpitala miejskiego" rozgrywa się w Port Charles, miasteczku u wybrzeża Nowego Jorku. Bohaterami są między innymi pracownicy szpitala miejskiego oraz ludzie biznesu. Serial cieszy się również tytułem najdłużej realizowanego programu w Hollywood (dużo seriali jest realizowanych w mniejszych miastach):

1. "Guiding Light" (1952- 2009)

Serial był nadawany przez 72 lata - 15 lat tylko w radiu, 4 lata jednocześnie w radiu i telewizji oraz 53 lata tylko w telewizji. Łącznie powstały 18262 odcinki. Fabuła toczyła się wokół kilku rodzin mieszkających w fikcyjnym miasteczku Springfield. Tytuł odnosi się do lampy w gabinecie dr. Johna Ruthledge’a, głównego bohatera w pierwszych sezonach produkcji. Ciekawostka: jeden z odcinków powstał we współpracy z Marvelem - kobieta o imieniu Harley otrzymała w nim supermoce:

Zobacz także: TOP 10 - Najlepsze zagraniczne seriale kryminalne XXI wieku

Kamil Kacperski