04.06.2019 12:02

Twórca "Czarnobyla" o powstawaniu produkcji: "Zaczęło się od mojej fascynacji pytaniem: Dlaczego do tego doszło?"

4 czerwca 2019 roku odbyła się premiera ostatniego odcinka miniserialu stacji HBO pod tytułem "Czarnobyl". Twórca produkcji opowiedział o historii jej powstania.

Foto: materiały promocyjne
Foto: materiały promocyjne

"Czarnobyl" to pięcioodcinkowy miniserial stacji HBO, który na przełomie maja i czerwca 2019 roku wzbudził zachwyt widzów na całym świecie. Opowiada on o wybuchu reaktora w czarnobylskiej elektrowni jądrowej, do którego doszło 26 kwietnia 1986 roku, oraz o przerażających następstwach katastrofy. 4 czerwca 2019 roku odbyła się premiera finałowego odcinka serii, a tymczasem jeden z twórców - Craig Mazin - w jednym z wywiadów przybliżył kulisy powstawania produkcji.

"Czarnobyl" - Craig Mazin o powstawaniu serialu

W rozmowie z BAFTA Guru, Craig Mazin opowiedział o tym jak pomysł na stworzenie "Czarnobyla" zrodził się w jego głowie oraz dlaczego uważał, że należy opowiedzieć światu tę historię.

"

Zacząłem zbierać informacje związane z Czarnobylem, ponieważ ogólnikowo mnie to interesowało i po kilku tygodniach czytania i zakochiwania się w tej szokującej i druzgocącej historii, poszedłem do Carolynn Strauss (która teraz pełni rolę producenta wykonawczego "Czarnobyla" wraz ze mną i Jane Featherstone) i wspólnie wybraliśmy się do HBO mówiąc: "Oto co chcemy zrobić", a HBO na to: "Okej, zobaczymy czy dacie radę".

Zasadniczo wszystko zaczęło się od tego, że fascynowało mnie jedno proste pytanie: Dlaczego w ogóle do tego doszło? I prawda o tym co zaszło jest mojej głowie znacznie bardziej szokująca niż sama eksplozja. "

Mazin wspomniał również o tym jak ważne było dla niego uszanowanie widzów i świadomości, że podstawowe informacje w zasadzie wszyscy znają. Do katastrofy w Czarnobylu doszło 33 lata temu, zatem wiele osób dobrze pamięta to wydarzenie, gdyż osobiście go doświadczyło, nawet w formie wiadomości dochodzących z drugiego końca świata. Dlatego też twórcy "Czarnobyla" nie zamierzali odwlekać wybuchu reaktora w czasie, a zamiast tego skupić się na jego następstwach.

"

Od początku uważałem, że ta historia powinna zostać opowiedziana w konkretny sposób i to taki sposób, który uszanuje widzów wystarczająco by powiedzieć: "W końcu wszyscy wiecie, że doszło do wybuchu, więc nie będę kazał wam czekać przez pięć odcinków, ani nawet cały jeden odcinek, aż coś wybuchnie. Tu nie chodzi o samą eksplozję. Chcę wam pokazać o co w tym naprawdę chodziło i chcę wam opowiedzieć tę historię przez pryzmat ludzi i są trzy osoby, z którymi pragnę to zrobić i właśnie w taki sposób to zrobię". "

Foto: materiały promocyjne

Jedną z tych trzech osób był Valery Legasov, jeden z naukowców zaangażowanych w dochodzenie w sprawie katastrofy. W serialu rolę Legasova odegrał Jared Harris, który w jednym z wywiadów podzielił się tym, jak ciężkim zadaniem było znalezienie jakichkolwiek informacji o człowieku, w którego przyszło mu się wcielić.

Zobacz też: "Czarnobyl": Rosjanie tworzą własny serial o katastrofie

Tagi: Seriale HBO