Twórca "Watchmen", Alan Moore twierdzi, że superbohaterowie są "żenujący"

20.11.2019 13:44
Twórca "Watchmen", Alan Moore twierdzi, że superbohaterowie są "żenujący" Fot. Kazam Media / Rex Features/EAST NEWS

Ponad 30 lat od premiery swojego opus magnum "Watchmen", twórca wciąż jest pytany o swój stosunek do superherosów. O dziwo, Moore nie zmienił swojego zdania.

Lata 80. na zawsze zmieniły oblicze komiksów. Nagle okazało się, że twórczość wcześniej kojarzona z bazgrołami dla dzieci i nastolatków może być wysoką formą sztuki, opowiadającą o ważnych problemach współczesnego świata. Takie powieści graficzne, jak "Mroczny rycerz powraca", czy seria "Watchmen" spowodowały, że komiksy ponownie stały się ważną częścią popkultury. 

Watchmen - twórca bardzo nie lubi superbohaterów

"Watchmen" było serią, która rozkładała "herosów" na czynniki pierwsze, pokazując każdą z postaci w naturalnym świetle, bez stawiania ich na piedestał. Łącząc moralną szarość postaci wraz z dorosłą narracją o aktualnych problemach, Alan Moore i Dave Gibbons stworzyli przełomowe dzieło, które krytykowało "prawdziwych" superbohaterów pokroju Supermana i Batmana. Każdy z Watchmenów miał wady, które zbliżały go psychologicznie do psychopaty, a nie archetypicznego bohatera.

Przeczytaj także

Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że po ponad 30 latach od debiutu serii, Alan Moore wciąż nie lubi superbohaterów. Teraz, przez sukces MCU i filmów DC moda na herosów sięgnęła zenitu, a Moore nie jest z tego fakty zadowolony. W wywiadzie z 2017 roku, który pojawił się niedawno w obiegu dzięki BBC, twórca przyznał, że wpływ bohaterów na popkulturę jest nieco przerażający:

Wydaję mi się, że ich wpływ na kulturę jest niesamowicie żenujący i przy okazji przerażający. Te postaci są przeznaczone dla 12, czy 13-latków. Popularność tych filmów sugeruje mi jakąś umyślną próbę zamknięcia się w emocjonalnym areszcie. To łączy się z obezwładniającym zastojem kulturowym, który widzimy w komiksach, filmach, popularnej muzyce i całym kulturalnym spektrum.

Alan Moore powiedział również, że bardzo nie podoba mu się brak dywersyfikacji obecny w komiksach i filmach o herosach:

Chciałbym zaznaczyć, że oprócz dosłownie kilku nie-białych twórców i postaci, te zeszyty i ikoniczne postaci są wciąż marzeniem białych suprematystów o rasie panów. 

Na podstawie jego dzieła powstał niedawno serial "Watchmen" od HBO, który również próbuje opowiedzieć aktualną historię poruszającą ważne tematy. Na razie nie zdobył jednak zbyt dużej przychylności widzów i krytyków. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.