12.03.2018 11:48

Twórcy „Stranger Things” odpowiadają na oskarżenia o znęcanie się nad kobietami

Jedna z byłych pracownic, Peyton Brown, oskarżyła braci Duffer o werbalne nadużycia wobec kobiet na planie pierwszych dwóch sezonów serialu Netfliksa „Stranger Things”. Twórcy odpowiedzieli na zarzuty.

Bracia Duffer podczas premiery Stranger Things 2
foto: Jordan Strauss/Invision/AP/Fotolink

W Międzynarodowy Dzień Kobiet jedna z byłych już pracownic Netfliksa opublikowała na swoim Instagramie post, w którym opowiedziała, że osobiście widziała, jak „dwóch mężczyzn u władzy” znęcało się werbalnie nad wieloma kobietami podczas produkcji serialu „Stranger Things”. Bracia Duffer postanowili odpowiedzieć na oskarżenia kobiety. 

Post Peyton Brown zebrał prawie 6,5 tysiąca polubień, a sama członkini załogi filmowej zapowiedziała, że nie będzie już pracowała przy powstającym właśnie 3. sezonie „Stranger Things”:

"

Chyba nie ma lepszej okazji niż Międzynarodowy Dzień Kobiet, by powiedzieć Time's Up i zapowiedzieć, że nie wezmę udziału w nagraniach 3. sezonu „Stranger Things”. Dlaczego? Bo stoję po stronie moich sióstr. Osobiście widziałam, jak dwóch mężczyzn w pozycji władzy znęcało się nad wieloma kobietami na planie serialu. Obiecałam sobie, że kiedy tylko znajdę się w podobnej pozycji, to powiem o tym głośno. Mam 11,5 tysiąca obserwujących, którzy mogą usłyszeć CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ. Kobiety w przemyśle filmowym są POTĘŻNE.

Staniemy i będziemy krzyczeć ze szczytów gór, by wspierać się nawzajem, a ja nie będę używała swojego czasu, energii i talentu dla takich niegodziwych ludzi. Za dużo dzieje się na świecie, żeby być regresywnym. Jest za dużo wspaniałych i cenionych ludzi w tej branży, z którymi miałam okazje pracować. To są osoby, którymi chcę się otaczać. To są projekty, które chce realizować. Ta branża nie jest już tworzona przez „kilku dobrych mężczyzn”, tylko przez OCEAN NIESAMOWITYCH KOBIET. Wystarczy już. Dla moich sióstr - czas się skończył. "

Bracia Duffer odpowiadają

Twórcy „Stranger Things” byli zaskoczeni oskarżeniem o znęcanie się werbalne nad kobietami i zaczęli tłumaczyć się napiętą atmosferą na planie, przez którą mogły zdarzyć się pewnie nieprzyjemności:

"

Jesteśmy bardzo zaskoczeni i niezadowoleni, że ktoś poczuł się niekomfortowo na naszym planie. Ze względu na stresującą naturę produkcji, zdarza się, że rośnie temperatura i za to przepraszamy. Jednakże zaznaczamy, że nie można źle opisywać naszego środowiska pracy, w którym wszyscy są traktowani równo, bez względu na płeć, orientację seksualną, rasę, czy poglądy religijne. Pilnujemy, żeby nasz plan był bezpiecznym i dającym szansę współpracy środowiskiem dla wszystkich. "

Netflix również nie pozostał obojętny na zarzuty Brown i opublikował informacje, w której zapewnił, że sprawa została dokładnie zbadana:

"

Przyjrzeliśmy się sprawie opisanej przez pannę Brown, ale nie znaleźliśmy żadnych wykroczeń. Zarówno dla nas, jak i braci Duffer, bezpieczeństwo i atmosfera szacunku jest dla nas sprawą priorytetową przy naszych produkcjach. "

Co dalej z 3. sezonem „Stranger Things”?

Fani serialu braci Duffer mogą być zatem spokojni - trzeci sezon „Stranger Things” powstaje, a jego premiera zapowiedziana jest na 2019 rok. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że w produkcji wystąpi córka Umy Thurman, która być może wcieli się w nową dziewczynę Steve'a. Pojawiły się również informacje dotyczące pojawienia się nowych dorosłych w Hawkins, w stanie Indiana.

Kamil Kacperski
Tagi: Seriale Stranger Things