"Wiedźmin" droższy niż "Gra o tron"? Wiemy, ile Netflix wydał na 1. sezon serialu

18.08.2020 14:14
"Wiedźmin" droższy niż "Gra o tron"? Wiemy, ile Netflix wydał na 1. sezon serialu Fot. Rex Features/East News

Ile kosztował 1. sezon przygód Geralta z Rivii i jak ta kwota ma się w porównaniu do "Gry o tron"?

Zgodnie z obliczeniami, których dokonał serwis ScreenRant, netfliksowy "Wiedźmin" kosztował doprawdy pokaźną sumę. Jak prezentują się liczby i czy adaptacja twórczości Andrzeja Sapkowskiego zbliżyła się budżetem do osławionej "Gry o tron"?

"Wiedźmin" - ile Netflix wydał na 1. sezon serialu?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ScreenRant, 8-odcinkowy sezon 1. "Wiedźmina" kosztował łącznie około 70-80 milionów dolarów, co daje około 10 milionów za epizod. Jak ma się to do "Gry o tron", uważanej za jeden z najdroższych seriali w historii telewizji? Cóż, okazuje się, że Netflix naprawdę zaszalał. W przypadku GOT sezony 1-3 mogły pochwalić się budżetem rzędu... "zaledwie" 6 milionów dolarów za jeden odcinek. W kolejnych dwóch sezonach kwota ta wzrosła do 8 milionów, a następnym do 10. Ostatnie sezony hitu fantasy kosztowały stację HBO 15 milionów dolarów za każdy odcinek. Trzeba zatem przyznać, że gdy porównamy początki obu seriali, "Wiesiek" okazał się droższy w powołaniu do życia.

Przeczytaj także

Co generuje największe koszty? Można by pomyśleć, że gaże aktorów. W końcu w głównego bohatera wciela się sam Henry Cavill, który do najtańszych raczej nie należy. Jednak nic z tych rzeczy. Pensje wypłacane aktorom to zaledwie niewielki ułamek olbrzymiej kwoty, którą wyłożyć musiał Netflix, a Cavill dostawał raptem 400 tysięcy dolarów za odcinek, co w branży serialowej nie jest ani trochę wygórowaną ceną. To głównie efekty specjalne pochłaniają najwięcej pieniędzy. 

Przeczytaj także
Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.