11.10.2019 11:18

"Wiedźmin": jak bardzo serial będzie różnił się od książek? Showrunnerka komentuje

Lauren Schmidt Hissrich wyjaśniła, jak bardzo serialowy "Wiedźmin" odbiegał będzie od książek Andrzeja Sapkowskiego.

Foto: kadr z teasera "Wiedźmina"/ Netflix
Foto: kadr z teasera "Wiedźmina"/ Netflix

Ekranizacje książek zawsze są problematyczne. Z jednej strony wzbudzają ekscytację miłośników pierwowzoru, z drugiej zaś niepokój. Z uwagi na to, że seriale i filmy są zupełnie innym medium niż książki, rządzą się innymi prawami. Co zatem jeśli serialowi twórcy, przenosząc historię na ekran i dostosowując ją do jego prawideł, zapodzieją gdzieś po drodze ducha opowieści, który przesądzał o jej sukcesie? To pytanie od miesięcy zadają sobie fani twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Więc, na ile netfliksowy "Wiedźmin" będzie wierny książkom?

"Wiedźmin" - jak bardzo serial będzie różnił się od książek?

Książki i opowiadania o Geralcie z Rivii obrosły w naszym kraju swoistym kultem. Jest to silnie odczuwalne w reakcjach fanów na jakiekolwiek informacje związane z serialem Netfliksa. Najlepszymi przykładami są nieszczęsny brakujący miecz, brak odpowiedniej "słowiańskości", czy obsadzenie w roli Geralta hollywoodzkiego aktora, jakim jest Henry Cavill. Nie od dziś też wiadomo, że serialowe adaptacje silnie odbiegają od swoich pierwowzorów, jak przykładowo "Gra o tron". Showrunnerka netfliksowego "Wiedźmina", Lauren Schmidt Hissrich, postanowiła wyjaśnić kwestię zgodności z oryginałem, nieco rozwiewając dręczące fanów obawy.

"

Jest, i zawsze będzie, tu wiele zarówno z książek Andrzeja Sapkowskiego, jak i gier. Ten serial jest po prostu trzecią wersją znanej wam opowieści. Moim celem było odtworzenie ducha tej historii. Odtworzenie bohaterów, w których się zakochałam, a jednocześnie umieszczenie ich w zupełnie nowej, ale spójnej strukturze, by zbudować historię, która ma sens. Stworzyć dzieło, które wniesie nieco więcej... "

Wiedźmin
Wiedźmin
Przeczytaj także "Wiedźmin" - fani mieli spory wpływ na fabułę serialu Netfliksa

Wygląda więc na to, że zadaniem serialowego "Wiedźmina" nie będzie odtworzenie znanej już historii 1:1, a oddanie jej ducha. Trzeba przyznać, że jest to obiecujący zabieg, który może znacznie wzbogacić świat znany z książek Sapkowskiego. Na efekt przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

komiks Wiedźmin
komiks Wiedźmin
Przeczytaj także Netflix pracuje nad dwoma różnymi serialami „Wiedźmin”

"Wiedźmin" - kiedy premiera?

Oficjalna data premiery "Wiedźmina" nie jest jeszcze znana. Pojawiły się już dwa przecieki, zostały jednak zdementowane. Dokładną datę debiutu poznamy najprawdopodobniej na przełomie października i listopada. Na chwilę obecną wiemy jedynie, że serial pojawi się w bibliotece Netfliksa jeszcze w tym roku

Zobacz też: W "Wiedźminie" zobaczymy młodego Geralta? Tak sugeruje serwis IMDb

Tagi: News Seriale Wiedźmin Netflix Henry Cavill Andrzej Sapkowski