04.04.2017 08:47

Wojciech Smarzowski nakręci polską wersję „Gry o tron”?

Co szykuje jeden z czołowych twórców polskiego kina? Będzie to autorski serial osadzony w czasach średniowiecza.

Wojciech Smarzowski nakręci polską wersję „Gry o tron”?
foto: East News + Dzik Pejnta

Ostatnim pełnym metrażem Wojciecha Smarzowskiego pozostaje „Wołyń”. Reżyser po wielkim sukcesie stworzył następnie kameralnego Księdza” dla platformy Showmax. A co dalej? Dalej będzie ponownie z rozmachem. Twórca w rozmowie z Tomaszem Raczkiem zdradził, że wraca do tematyki historycznej i to tej rozgrywającej się w Wiekach Średnich.

Smarzowski ma pomysł na serial o Piastach i nie jest to ten, o którym mówiło TVP chcąc zrealizować produkcję o Jagiellonach. Porównanie do polskiej „Gry o tron” jest może nieco na wyrost, zwłaszcza że nie mamy jeszcze żadnych konkretów, ale wypowiedź reżysera w radiu TOK FM sugerowałaby, że może coś być w tym górnolotnym porównaniu:

"

Na razie pracują szare komórki w mojej głowie i w głowie Wojtka Rzehaka, z którym razem to piszemy. Chyba jesteśmy ustawieni na trzy sezony i szukamy pieniędzy, ponieważ to przedsięwzięcie jest karkołomne, bardzo kosztowne, międzynarodowe, z aktorami z całej Europy. "

Twórca dodał, że nie bez powodu zrobił „Księdza” dla serwisu Showmax, który jego zdaniem stanowi duże wsparcie dla rodzimych twórców, dla których przeznaczane są środki finansowe.

Akcja serialu ma się rozgrywać w X wieku w czasach Mieszka I. Mielibyśmy zobaczyć początki polskiej państwowości z wątkami sensacyjno-miłosnymi oraz politycznymi. Produkcja stanowiłaby także spojrzenie na słowiańskie i pogańskie wierzenia. Smarzowski wyznał na antenie, że ma świadomość czasochłonności takiego przedsięwzięcia:

"

To jest taki projekt, w który wejdę na pięć, sześć lat. I jeżeli teraz przygotuję sobie grunt, będę mógł pracować etapami. Dlatego próbuję skoordynować różnego rodzaju ruchy produkcyjno-finansowe, które zapewniłyby nam bezpieczeństwo i wiarę, że ten serial zrobimy. "

Oznacza to, że przez najbliższe lata nie zobaczymy w kinie żadnego nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego? Reżyser powiedział, że zdjęcia do serialu ruszą najwcześniej w 2018 roku, ale w międzyczasie ma zamiar zrealizować jeden lub dwa obrazy dotykające historii współczesnej.

O której polskiej dynastii chcielibyście zobaczyć serial?

Robert Skowronski
Tagi: Seriale Wojciech Smarzowski