"Ziemiomorze" doczeka się serialowej adaptacji

05.09.2019 11:16
"Ziemiomorze" doczeka się serialowej adaptacji Fot. materiały prasowe/Prószyński i S-ka

Już niedługo rozpoczną się prace nad serialem bazującym na cyklu fantasy autorstwa Ursuli Le Guin zatytułowanego "Ziemiomorze". Za produkcję odpowie studio A24.

Fantasy od wielu dekad cieszy się ogromną popularnością. Jeszcze do niedawna najsłynniejsze powieści twórców tego gatunku istniały tylko w sferze marzeń wielu filmowców. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają powoływać do życia niesamowite fantastyczne światy. Z tego powodu z roku na rok pojawia się co raz więcej adaptacji słynnych powieści. Niedługo dołączy do nich cykl "Ziemiomorze" Ursuli Le Guin.

"Ziemiomorze" - powstanie serial na postawie twórczości Ursuli Le Guin

Jak podaje Deadline, studio A24 ("Dziedzictwo. Hereditary", "Lady Bird") oraz nominowana do Oscara producentka Jennifer Fox ("Wolny strzelec", "Michael Clayton")  odpowiedzą za stworzenie serialu, będącego adaptacją słynnego cyklu napisanego przez Le Guin. Fox próbowała stworzyć filmową  wersję "Ziemiomorza" w 2018 roku. W styczniu 2018 roku zmarła Le Guin, która przed swoją śmiercią dała pozwolenie na przeniesienie jej twórczości na duży ekran.

Przeczytaj także

"Ziemiomorze" w końcu znalazło studio, które chce stworzyć adaptację cyklu, ale plany się nieco zmieniły. Zamiast serii filmów, powstanie bowiem serial opowiadający o mieszkańcach fantastycznego archipelagu. Fox wypowiedziała się na temat powstającej produkcji. 

Ursula Le Guin jest dosłownie legendą i ma ogromną rzeszę fanów swojej twórczości, która została przetłumaczona na każdy występujący język na Ziemi. We wpływie na fantasy ustępuje jedynie Tolkienowi i zanim odeszła w zeszłym roku, zgodziła przekazać swoją pracę w moje ręce. To przedsięwzięcie jest zatem sprawą zaufania, które we mnie pokładała i szansą na stworzenie ikonicznego dzieła amerykańskiej kultury.

Le Guin rozpoczęła cykl "Ziemiomorze" w 1964 roku opowiadaniem "Magiczne słowo". Zyskała sławę dopiero cztery lata później za sprawą powieści zatytułowanej"Czarnoksiężnik z Archipelagu". "Ziemiomorze" zakończyła opowiadaniem "Firelight" napisanym w 2017 roku. Na cały cykl składa się pięć powieści i dziewięć opowiadań.

Przeczytaj także

To nie pierwsze podejście do przeniesienia "Ziemiomorza" na mały ekran. W 2004 roku stacja Sci Fi Channel powołała do życia miniserial, który jednak nie miał zbyt wiele wspólnego z literackim oryginałem. Sama Le Guin skrytykowała tę produkcję, wytykając twórcom niezrozumienie materiału źródłowego. Dwa lata później światło dzienne ujrzał film anime "Opowieści z Ziemiomorza" bazujący na trzecim i czwartym tomie cyklu. 

"Ziemiomorze" - kiedy premiera serialu?

Na razie nie zdradzono żadnych dodatkowych informacji dotyczących adaptacji twórczości Le Guin. Fani pisarki muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Fox i przedstawiciele z A24 szukają obecnie stacji telewizyjnej lub platformy streamingowej, która chciałby emitować powstający serial. Jedno jest jednak pewne. Nastały dobre czasy dla miłośników fantasy. Chociaż serial "Gra o tron" już się zakończył, niebawem oprócz "Ziemiomorza" zobaczymy telewizyjne adaptacje "Władcy Pierścieni" oraz "Mrocznych materii".

Przeczytaj także

Zobacz też: "Mroczne materie" - nowy zwiastun adaptacji słynnej serii fantasy

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.