21.11.2019 10:35

Znamy najpopularniejszy polski serial. Będziecie zaskoczeni!

Serwis RAVE Reviews stworzył mapę przedstawiającą najpopularniejsze seriale telewizyjne z niemal każdego kraju świata. Która produkcja podbiła Polskę?

October 2003 Model released television
foto: APP/REPORTER

Chociaż od wielu dekad świat ogarnia globalizacja, wcale nie oznacza to, że w każdym kraju te seriale wszędzie mają taką samą popularność. Okazuje się, że pod tym względem istnieje bardzo duże zróżnicowanie. Udowodnili to przedstawiciele serwisu RAVE Reviews, którzy postanowili przygotować mapę przedstawiającą najpopularniejsze tytuły telewizyjne w prawie każdym kraju na świecie. Wyniki w niektórych przypadkach zaskakują.

Najpopularniejszy polski serial

Jeszcze do niedawna polskie seriale były kojarzone głównie z kiczowatymi operami mydlanymi albo sitcomami podpatrzonymi z Zachodu i dostosowanymi do naszych realiów. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat ta sytuacja uległa znacznej zmianie i znowu powstają bardziej wartościowe propozycje z najróżniejszych gatunków. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się kryminały, za pomocą których stacje telewizyjne próbują dotrzeć do widzów. Takie tytuły jak "Belfer", "Chyłka", "Znaki", "Kruk. Szepty słychać po zmroku", "Wataha" czy "1983" podbijają serca polskich widzów.

RAVE Reviews

Według mapy stworzonej przez RAVE Reviews najlepiej ocenianym polskim serialem jest jednak tytuł z 2004 roku. Chodzi o "Kryminalnych" - produkcję opowiadającą o pracy policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, w której wystąpili Marek Włodarczyk, Maciej Zakościelny i Magdalena Schejbal.

Belfer
Belfer
Przeczytaj także TOP 10: Najlepsze polskie seriale kryminalne XXI wieku

Najpopularniejsze seriale na świecie

RAVE Reviews
Foto: materiały prasowe Netflix
Foto: materiały prasowe Netflix
Przeczytaj także Top 13: seriale podobne do "Mindhuntera". Wśród nich "Detektyw"

Chociaż "Kryminalni" są dużym zaskoczeniem, w przypadku innych państw świata jest już bardziej przewidywalnie. Niemcy najlepiej ocenili produkcję Netfliksa pod tytułem "Dark". Hiszpanie wybrali "Dom z papieru", a Brytyjczycy "Sherlocka". Ameryka Północna też raczej nie zaskakuje, bo w USA największym powodzeniem cieszy się "Breaking Bad", w Kanadzie "Z Archiwum X", a w Meksyku "Narcos: Meksyk".

RAVE Reviews
Foto: kadr z serialu "Gra o tron"
Foto: kadr z serialu "Gra o tron"
Przeczytaj także Top12: Seriale telewizyjne, które wzbudziły najwięcej kontrowersji. Wśród nich „Gra o tron” i „Californication”

Dzięki mapie RAVE Reviews fani serialu mogą zgłębić dość ciekawe informacje na temat produkcji z niemal każdego zakątka świata i wyciągnąć z nich interesujące wnioski. Na przykład widzowie z Afryki podobnie jak Polacy lubują się w kryminale.

RAVE Reviews
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Amerykańscy krytycy wybrali 20 najlepszych seriali ostatniej dekady. Do kogo należy pierwsze miejsce?

Każdy kraj został opatrzony ikonką przedstawiającą w symboliczny sposób najpopularniejszy serial, tytułem, rokiem produkcji oraz gatunkiem. Obok pojawia się też ocena z serwisu IMDb. Twórcy mapy postanowili wykorzystać dane pochodzące z agregatora recenzji i na ich podstawie przygotowali tą spektakularną infografikę. Pod uwagę były brane nie tylko najwyższe oceny, ale również ilość oddanych głosów na dany serial.

RAVE Reviews
RAVE Reviews
RAVE Reviews
Foto: materiały promocyjne
Foto: materiały promocyjne
Przeczytaj także Top 13: Najlepsze seriale oryginalne HBO [RANKING]

Zobacz też: Najlepsze seriale XXI wieku. TOP 50 najważniejszych produkcji

Tagi: Seriale Z Archiwum X Sherlock Breaking Bad Dark