05.09.2017 10:15

Zobacz, jak powołano do życia armię Białych Wędrowców w 7. sezonie „Gry o tron”

W sieci pojawiło się wideo, w którym możemy zobaczyć kulisy powstawania Bitwy za Murem z 7. sezonu „Gry o tron”. Jak stworzono śnieżny krajobraz? Jak wygenerowano armię nieumarłych Białych Wędrowców? Ile efektów komputerowych zastosowano, żeby urealnić walkę? Sprawdźcie sami. 

Gra o tron, bitwa za Murem
foto: El Ranchito/Vimeo

7. sezon „Gry o tron” już dobiegł końca, jednak fani serialu wciąż żyją wydarzeniami 7 odcinków przedostatniej serii. W końcu działo się bardzo dużo i widzowie produkcji HBO co chwilę rozmaicie reagowali na różne wątki fabularne serialu. Jednym z ważniejszych momentów 7. sezonu była desperacka próba udowodnienia Cersei, że Biali Wędrowcy nie są bajką dla niesfornych dzieci, ale realnym zagrożeniem czyhającym na całe Westeros. Jon Snow zebrał grupę śmiałków i wyruszył, by schwytać jednego z nieumarłych. Wraz z nim w podróż za Mur wyruszyli Jorah, Gendry, Ogar, członkowie Bractwa oraz grupa wolnych ludzi dowodzona przez Tormunda. Szybko doszło do konfrontacji z Białą Armią, która rozpoczęła się w odcinku 5. zatytułowanym „Eastwatch, a jej dramatyczna konkluzja nastąpiła w odcinku 6., czyli „Beyond the Wall

Na Vimeo pojawił się 5-minutowy film, który ukazuje kulisy powstawania scen dziejących się poza Murem. Autorami wideo jest El Ranchito, grupa odpowiedzialna za efekty specjalne w takich filmach i serialach, jak  „Agora”, „Niemożliwe”, „Siedem minut po północy” i oczywiście „Gra o tron”. Widzimy w nim sceny przed i po obróbce komputerowej.

Wczytywanie...

Wiele efektów uzyskano za pomocą green screenów i zielonych kostiumów. Na oryginalnie nakręcony obraz nałożono wiele warstw efektów wizualnych obejmujących wybuchy, rozchlapującą się wodę, Białych Wędrowców, smoki, a nawet ogień pochodni. Nie oznacza to jednak, że nie używano tradycyjnych efektów specjalnych. Ich było również całe mnóstwo, chociażby zapadający się lód na jeziorze. Jak widać, w dobie cyfrowych efektów statyści muszą czasem skąpać się w zimnej wodzie dla dobra sceny. 

Fragmenty odcinków kręcono na Islandii i w północnej Irlandii. Na zdjęcia do kolejnego, ostatniego już sezonu „Gry o tron” musimy poczekać prawdopodobnie do października. Wtedy ruszą prace nad 8. serią, która zadebiutuje pewnie dopiero w 2019 roku. Twórcy nie podali jeszcze dokładnej daty premiery. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Seriale Gra o tron Gra o tron: sezon 7