25.05.2017 13:43

Czy Polacy chodzą na festiwale muzyczne?

Sezon letnich imprez zbliża się wielkimi krokami i oferta jest naprawdę spora. Czy jednak melomani wybierają się chętnie na tego typu imprezy?

Czy Polacy chodzą na festiwale muzyczne?
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Przystanek Woodstock, Jarocin, Cieszanów, Open'er, Capital of Rock - to tylko część festiwali, które w tym roku kuszą swoim line-upem. Tego typu imprezy mają jeden duży plus - w przeciągu paru dni na kilku scenach można zobaczyć dużą ilość artystów, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Do tego oczywiście ważna jest atmosfera festiwalu - spora część Polaków przecież wybiera się na Przystanek Woodstock, żeby dobrze się pobawić, spotkać ze znajomymi czy poznać nowych ludzi, zatem line-up schodzi na drugi plan. Noszenie przez cały rok opasek festiwalowych z Open'era to również moda, która nie przemija - w końcu fajnie jest się pochwalić rówieśnikom, że widziało się występy gwiazd światowego formatu. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawę, że jest to po prostu niezdrowe, bo opaski są siedliskiem bakterii.

Plenerowe imprezy pojawiają się jak grzyby na deszczu, a wydawać by się mogło, że ze względu na niezbyt długie lato tego typu wydarzenia nie będą cieszyć się popularnością. Serwis Polstars.pl podał, że w okresie od 1 maja do 31 sierpnia 2015 roku w Polsce odbyło się 4 425 plenerowych imprez różnego typu - 7934 kapel dało 21 036 koncertów. Okazuje się, że ponad 80% artystów wystąpiło 3 razy lub mniej. Statystyki pokazują również, że imprezy plenerowe najczęściej odbywają się w weekendy, szczególnie w soboty, na drugim i trzecim miejscu są niedziela oraz piątek.

Oczywiście dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy darmowe - Przystanek Woodstock może pochwalić się niesłabnącym zainteresowaniem. Festiwalowe karnety to nie lada wydatek i spora część osób musi się zastanowić, czy woli te pieniądze przeznaczyć na letni odpoczynek, czy muzyczne szaleństwo.

Czy zatem Polacy decydują się na letni wypad na festiwal muzyczny? Serwis Antyradio.pl postanowił zapytać mieszkańców Warszawy, czy planują uczestnictwo w tego typu wydarzeniu:

Aleksandra Degórska
Tagi: Anty TV