19.04.2016 15:22

Luxtorpeda o utworach na płycie „MYWASWYNAS”

Krzysztof „Kmieta” Kmiecik i Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak zdradzili redakcji serwisu Antyradio.pl ciekawostki o utworach z  4. płyty Luxtorpedy. Zobaczcie, co mieli o nich do powiedzenia.

Luxtorpeda o utworach na płycie „MYWASWYNAS”
foto: kadr z wideo

Krążek zatytułowany „MYWASWYNAS” rozpoczyna się od razu z czadem, przepełnionym energią kawałkiem „Pozdrawiamy”. Tekst tego utworu kojarzy się z wierszem „Posłanie do nadwrażliwych” Kazimierza Dąbrowskiego. Kmieta wyznał, że grupa zawsze nagrywa najpierw muzykę, a dopiero potem Hans z Litzą pracują nad tekstami i kiedy już coś w tej warstwie stworzą, dzielą się od razu z resztą muzyków, by poznać ich pierwsze wrażenia. W przypadku tego utworu basista czuł od razu, że słowa te były pisane do niego.

"

To jest właśnie to. Ten tekst mówi o rozterkach, które nosimy na co dzień. Przynajmniej ja często czuję się taki gdzieś zagubiony w tej rzeczywistości. Ale od razu się robi lepiej na sercu, gdy słyszy się to pozdrowienie: bądźcie pozdrowieni, wszyscy nadwrażliwcy, zestresowani i chowający się po kątach. Przytłoczeni brzmieniem odwagi, którą trzeba mieć, by mówić o tym, co naprawdę się myśli, mając tę świadomość odrzucenia. To jest też problem dzisiejszych czasów. "

Krzyżyk dodaje, że zespół chciał też tym utworem puścić oko do słuchaczy, witając ich od razu pozdrowieniem - tak jakby po odpaleniu płyty zapraszali do swojego domu Luxtorpedę. Zespół zawsze traktuje swoje albumy jako całość, dlatego też zależało mu na takim wzajemnym przywitaniu się w swojej rzeczywistości. W dzisiejszych czasach dużą rolę w naszych życiach odgrywa też rzeczywistość wirtualna. Do jej tematu - po „Niezalogowanym” z pierwszej płyty - Luxtorpeda wróciła w utworze „Zerwali sieć”.

"

To jest taka satyra na nas samych. „Misterium poranne telefon i kawa” - to jest taki rzut okiem na rzeczywistość, która się teraz dzieje chyba u każdego z nas. To jest najprostszy sposób komunikacji. Jest taka potrzeba w człowieku, że budzi się i jak się nie dowie, co się dzieje, to jakbyś miał stracony dzień. Hans się tam dalej śmieje, że musisz myśleć jak wszyscy - a najlepiej w ogóle nie myśl, tylko sprawdź, co dziś będziesz myślał. Ja też się czuję tym dotknięty: zamiast się skupić na innych rzeczach, to zdarza mi się wpaść w ten wir. "

Podsumowaniem całej myśli przewodniej albumu zdaje się być kawałek „Silnalina”, w którym padają nawet słowa z tytułu krążka. Utwór już sobie daje bardzo dobrze radę na listach przebojów i cieszy się ogromnym powodzeniem na koncertach, tymczasem okazuje się, że niewiele brakowało, a płyta „MYWASWYNAS” ukazałaby się bez niego. Pierwotna koncepcja na ten kawałek była też zupełnie inna od ostatecznej...

O tym, a także o zmieniającym się tytule czwartego krążka Luxtorpedy i przekazie utworu „Jak husaria” dowiecie się więcej z drugiej części wywiadu dla serwisu Antyradio.pl.

Zobaczcie też poprzednią część naszego wywiadu z Kmietą i Krzyżykiem, w której opowiedzieli nam o powstawaniu 4. płyty zespołu.

Jak Wam się podoba płyta „MYWASWYNAS”?

Jakub Gańko
Tagi: Luxtorpeda Anty TV