12.05.2017 10:19

10 ciekawych ostatnich koncertów legend rocka i metalu

Te słynne występy przeszły już do historii. Zobaczcie, po które nagrania warto często sięgać.

10 ciekawych ostatnich koncertów legend rocka i metalu
foto: foto: Romana Makówka / Antyradio.pl; face to face / Reporter / Reporter / East News; East News / East News

Chyba najgorsze dla każdego muzyka jest moment, gdy trzeba powiedzieć swoim fanom do widzenia. Niestety nikt nie żyje wiecznie i część kapel postanawia świadomie wyruszyć w pożegnalne trasy, żeby dać możliwość swoim miłośnikom zobaczyć ich ostatni raz. Niektóre zespoły są wręcz zmuszone do tego, żeby zakończyć swój żywot - wystarczy wspomnieć chociażby Joy Division czy Nirvanę, które skończyły swoją karierę, gdy zmarł kluczowy członek zespołu.

Ostatnie występy kultowych zespół były nie lada wydarzeniem, o którym trudno zapomnieć. Oto 10 takich koncertów, które można oglądać do końca swoich dni...

1. Black Sabbath

Zespół ogłosił koniec kariery głównie ze względu na problemy zdrowotne gitarzysty. Tony Iommi, u którego wykryto chłoniaka nie jest już w stanie wybierać się w długie trasy koncertowe. Ostatni występ w ramach tournée „The End” odbył się 4 lutego 2017 roku w Birmingham.

2. Ronnie James Dio

Pod koniec 2009 roku wykryto u wokalisty raka żołądka, niestety Dio zmarł 16 maja 2010 roku. Tym samym koncert, który odbył się 29 sierpnia 2009 roku stał się ostatnią możliwością, by zobaczyć go na scenie. Obecnie jego żona postanowiła „wskrzesić” muzyka - w tym celu wykorzystano hologram, który zadebiutował podczas Wacken Open Air 2016. 

3. Pantera

W 2000 roku ukazał się ostatni studyjny krążek zespołu zatytułowany „Reinventing the Steel” i kapela wybrała się w trasę promującą to wydawnictwo. Okazało się, że ostatnim koncertem stał się ten zagrany 26 sierpnia 2001 w Yokahomie w Japonii. We wrześniu zespół poleciał do Europy i był w Dublinie, gdy doszło do zamachu z 11 września. Odwołano wówczas trasę zespołu.

4. Motorhead

Ostatni koncert kapeli odbył się niedługo przed śmiercią Lemmy'ego Kilmistera, który odszedł 28 grudnia 2015 roku. Motorhead zagrał 11 grudnia 2015 roku w Berlinie i początkowo koncert był zaplanowany na 27 listopada 2015, jednak Phil Campbell trafił do szpitala i występ został przełożony na grudzień. Po tym, jak zabrakło Lemmy'ego reszta zespołu ogłosiła koniec kapeli.

5. Nirvana

1 marca 1994 - to wtedy po raz ostatni widzowie zobaczyli Kurta Cobaina na scenie. Występ odbył się w niedużej hali na terenie lotniska w Monachium. Nie był to szczęśliwy dzień dla muzyków, bowiem nie obyło się bez problemów technicznych, w związku z czym Nirvana musiała zagrać kilka numerów akustycznie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele