17.03.2016 15:44

10 irlandzkich utworów na Dzień Św. Patryka

Z okazji irlandzkiego święta narodowego przypominamy Wam ważnych artystów rockowych wywodzących się z tego kraju.

10 irlandzkich utworów na Dzień Św. Patryka
foto: Peter Neill, CC BY 2.0 + Amarvudol, CC BY 2.0 + Helge Øverås, CC BY 3.0 + Tibban99, CC BY 3.0

17 marca to dla Irlandczyków huczne świętowanie na festynach i ulicach w narodowym kolorze zieleni. Dzień wiąże się z legendą o patronie tego kraju, który miał wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom naturę Trójcy Świętej. Uczynił to za pomocą trójlistnej koniczyny - zwanej shamrock - która jest również symbolem narodowym obecnym m.in. na odznace Gwardii Irlandzkiej.

W Polsce tradycja Dnia Św. Patryka kojarzy się przede wszystkim z piciem zabarwionego na zielono piwa przy dźwiękach irlandzkiej muzyki. Zanim sami zasiądziecie do tego trunku, polecamy Wam 10 utworów irlandzkich wykonawców rockowych, których spokojnie możecie posłuchać nie tylko dziś.

Slainte mhath!

1. Thin Lizzy „Whiskey in the Jar”

Założony w 1969 roku w Dublinie zespół Phila Lynotta wziął na warsztat irlandzką piosenkę ludową w 1972 roku i szybko stała się ona jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych utworów. Tekst opowiada historię rozbójnika, który po napadnięciu na wojskowego urzędnika zostaje zdradzony przez kochankę. Miejsce akcji, ale i imię zdradliwej kobiety, ulegają zmianie w zależności od wersji. Inne znane wykonanie tego kawałka zaproponowała Metallica.

2. U2 „Sunday Bloody Sunday”

Najbardziej znany irlandzki zespół, to zarazem jedna z najpopularniejszych grup rockowych na świecie. Bono i koledzy zachwycili w 1983 roku cały świat płytą „War”. Pochodzący z niej utwór „Sunday Bloody Sunday” odnosi się do wydarzeń z 30 stycznia 1972, gdy brytyjscy żołnierze zabili 13 cywili protestujących w ramach marszu przeciwko internowaniu Irlandczyków podejrzanych o terroryzm.

3. Gary Moore „Parisienne Walkways”

Jeden z najwybitniejszych, bluesrockowych wirtuozów gitary również urodził się w Irlandii. Na „Back on the Streets” - jego pierwszej płycie podpisanej wyłącznie imieniem i nazwiskiem - wspomógł go dawny kolega z Thin Lizzy, Phil Lynott. Pochodzący z niej utwór „Parisienne Walkways” dotarł do ósmego miejsca brytyjskiej listy przebojów i przez całą karierę pozostawał w koncertowym repertuarze Moore'a.

4. The Cranberries „Ode To My Family”

Dowodzona przez charyzmatyczną wokalistkę Dolores O'Riordan grupa osiągnęła wielki sukces komercyjny w latach dziewięćdziesiątych. Choć jej największym przebojem pozostaje do dziś „Zombie”, kawałek znacznie odstaje od pozostałej twórczości The Cranberries. Znacznie lepiej reprezentują ją utwór „Ode To My Family”, w którym słychać jak zespół inspirował się celtycką melodyką.

5. My Bloody Valentine „Only Shallow”

Choć zespół Kevina Shieldsa zdołał nagrać tylko dwa albumy (nie licząc wydanego po reaktywacji „MBV” z 2013 roku), udało mu się nimi zdefiniować nowy gatunek zwany shoegaze - od wpatrujących się na ogół we własne buty muzyków. Wydany w 1991 roku album „Loveless” do dziś wskazywany jest jako źródło inspiracji przez innych wykonawców: od Nine Inch Nails i Radiohead, aż po Roberta Smitha i Briana Eno.

Jakub Gańko
Tagi: Duperele U2 The Cranberries Gary Moore