21.09.2017 16:51

10 niemieckich thrashmetalowych zespołów

Thrashmetalowa scena u naszych sąsiadów jest bardzo rozwinięta. Poznajcie 10 kapel, po których muzykę warto sięgnąć.

10 niemieckich thrashmetalowych zespołów
foto: Romana Makówka

Myśląc o thrash metalu od razu nasuwa się skojarzenie z Wielką Czwórką, czyli grupami Metallica, Megadeth, Slayer i Anthrax. W jednym z ostatnich wywiadów Gary Holt wypowiadając się na temat tego gatunku muzycznego i wpływie grupy Exodus na rozwój thrash metalu podkreślił, że właśnie Exodus był jedną z kapel, które jako pierwsze zaczęły grać taki gatunek.

Co więcej muzyk zauważył, że warto w tej kwestii zwrócić uwagę na thrashmetalowe kapele z Niemiec:

"

Zawsze mówiłem, gdy ktoś wypowiadał się na temat najlepszych zespołów - zawsze zapominają o Niemcach. Kreator, Destruction, Sodom również były na samym początku, pojawiły się wcześniej niż wiele thrashmetalowych kapel amerykańskich, których ludzie lubią typować w tych dyskusjach. "

Jakie jeszcze kapele z Niemiec są godne uwagi? Grono thrashmetalowych niemieckich kapel doczekało się nawet określenia Teutonic thrash metal. Zerknijcie na 10 zespołów, które każdy fan thrashmetalu powinien znać:

1. Kreator

W 1982 powstała kapela z nazwą Tyrant, obecna nazwa pojawiła się w 1984 roku. Kapela jest jednym z przedstawicieli Wielkiej Czwórki niemieckiego thrashmetalu. Zespół ma na swoim koncie 14 studyjnych albumów, przy czym ostatni pojawił się 27 stycznia 2017 roku. Mowa o wydawnictwie „Gods Of Violence”, z którego pochodzi m.in. kawałek „Totalitarian Terror”. Kreator nadal jest na fali o czym świadczy 118. miejsce nowego krążka na liście Billboard 200 w USA.

2. Destruction

W Wielkiej Czwórce znajduje się również Destruction. Początkowo kapela nazywała się Knight of Demon i zmieniła ją w 1984. W latach 90. formacja sama wydawała swoje krążki, ale na początku XXI wieku podpisała kontrakt z Nuclear Blast. Pierwszym albumem był wydany w 1985 krążek „Infernal Overkill”, który jest jedną z ważniejszych płyt w metalowym niemieckim świecie, podobnie jak jego następca, czyli „Eternal Devastation”.

3. Sodom

Kolejna kapela zaliczająca się do Wielkiej Czwórki. Formacja powstała w 1981 roku w Gelsenkirchen. W sumie kapela ma 15 studyjnych krążków i pierwszy komercyjny sukces pojawił się w momencie wydania 3. płyty pod tytułem „Agent Orange” z 1989 roku. Był to pierwszy thrashmetalowy album, który wskoczył na niemieckie listy sprzedaży albumów. Natomiast ostatni longplay „Decision Day” został wydany w 2016 roku.

4. Tankard

W 1982 roku kumple ze szkoły we Frankfurcie nad Menem założyli kapelę. Zdecydowali się na taką nazwę, bo oznacza ona metalowy kufel z przykrywką, a że panowie lubią alkohol to nazwa idealnie pasowała do zespołu. Ostatni krążek zatytułowany „One Foot in the Grave” pojawił się w 2017 roku i jest to 17. studyjna płyta zespołu.

5. Exumer

Zespół posiada burzliwą historię, bowiem w latach 90. zawiesił działalność mając na koncie dwie studyjne płyty. Jednak to właśnie ta kapela była jedną z pierwszych niemieckich, które były również rozpoznawalne poza granicami swojego kraju. Dyskografia zespołu obecnie obejmuje 4 longplaya.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele