10.10.2017 17:53

10 polskich rockowych utworów, które pojawiły się w polskich filmach

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Oto kawałki, które pojawiły się w słynnych polskich produkcjach.

10 polskich rockowych utworów, które pojawiły się w polskich filmach
foto: kadr z wideo

Świat filmu i muzyki jest nierozerwalnie ze sobą powiązany, czego najbardziej dobitnym przykładem są gwiazdy Hollywood, które mają swoje własne zespoły. W wielu obrazach ważną rolę pełni ścieżka dźwiękowa i autorzy często decydowali się na ścisłą współpracę również z rockowymi gwiazdami. Tym sposobem powstawały dobre rockowe i metalowe soundtracki do filmów np. z lat 90.

Również w naszej kinematografii znajdą się ciekawe przykłady, że rock świetnie sprawdza się w filmach wszelkiego rodzaju. Warto sobie zatem przypomnieć kawałki takich kapel, jak TSA czy Dezerter, które możecie znaleźć w słynnych polskich filmach.

1. TSA - „Marsz wilków”

Podczas sesji nagraniowej w 1982 roku, gdy zespół pracował nad albumem „TSA” zarejestrował „Marsz wilków”, który pojawił się w kultowym filmie „Akademia Pana Kleksa”. Adaptacja książki Jana Brzechwy została bardzo dobrze przyjęta przez dzieciaki i może pochwalić się ciekawą ścieżką dźwiękową. W obrazie „Podróże Pana Kleksa” pojawiła się również inna gwiazda rocka - Małgorzata Ostrowska zaśpiewała piosenkę „Meluzyna”.

2. Closterkeller - „A Ona Ona”

Film „Ostatnia rodzina” o rodzinie Beksińskich narobił sporo szumu, a melomanii mieli prawdziwą ucztę dla uszu ze względu na soundtrack, gdzie pojawiły się utwory Joy Division, Roxy Music, Peter Gabriel. Nie zabrakło również polskiego muzycznego akcentu w postaci Closterkeller.

3. T.Love - „Chłopaki nie płaczą”

Słynny kawałek T.Love pojawił się w soundtracku do filmu „Billboard” z 1998 roku, w którym poznaliśmy historię pracownika agencji reklamowej wciągniętego w zabójstwo. Również w obrazie „Superprodukcja” z 2003 roku usłyszymy ten kawałek.

4. Artur Gadowski - Szczęśliwego Nowego Jorku”

Numer możemy usłyszeć w filmie o tym samym tytule w reżyserii Janusza Zaorskiego, w którym poznajemy losy 6 polskich emigrantów w USA. „Szczęśliwego Nowego Jorku” to jeden z największych hitów wokalisty grupy IRA.

5. Breakout - „W co mam wierzyć”

Numer pojawił się w filmie „Sztuce kochania” dotyczącym Michaliny Wisłockiej - lekarki, która uparła się, że wyda swój poradnik o miłości. Na soundtracku znajdziemy mnóstwo retro brzmień, włącznie z balladą kapeli Tadeusza Nalepy. Co więcej w obrazie usłyszeliśmy cover tego kawałka w wykonaniu Ani Rusowicz.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele