09.03.2016 19:11

10 rad od basisty Dream Theater

Chcąc udoskonalić swoją grę na instrumencie należy brać przykład od najlepszych. Jakie porady ma dla muzyków John Myung?

10 rad od basisty Dream Theater
foto: Dariusz Ptaszyński / Antyradio.pl

Jeśli się uczyć - to tylko od mistrzów. Ostatnio John Petrucci podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi gry na gitarze, teraz jego kolega z kapeli również postanowił uchylić rąbka tajemnicy.

John Myung zdradził kilka swoich sekretów, które pomogły mu rozwinąć się jako basista. Choć zasady wydają się dosyć proste i oczywiste, to według słów artysty, niektórzy muzycy o nich zapominają. Warto więc poznać 10 istotnych zasad, które ulepszą grę na basie.

1. Rozgrzewka

Myung postrzega muzykowanie jako wysiłek fizyczny, dlatego też radzi, by tak jak przed uprawianiem sportu, odpowiednio się rozgrzać:

"

Czasami zapominamy, że granie na instrumencie jest aktywnością fizyczną i pewne mięśnie muszą być powoli przygotowywane do silnego wysiłku. "

2. Używaj gryfu basu jako wizualną pomoc

Gryf jest bardzo logicznym elementem basu, szczególnie jeśli chodzi o aspekt wizualny. Na początku uczeń może nie wiedzieć, jak powinny brzmieć poszczególne nuty czy struktury, należy więc nauczyć się rozmieszczenia nut na gryfie. Z biegiem czasu muzykowanie staje się znacznie łatwiejsze:

"

W pewnym momencie dochodzisz do takiej wprawy, że dostrzegasz struktury brzmieniowe i wzorce, które ułatwiają myślenie o muzyce i potem już bez problemu obserwujesz, jak łączą się i przenikają na gryfie. "

3. Dyscyplina ćwiczeń

Trening czyni mistrza - nie inaczej sprawa się ma w przypadku grania na instrumencie. John doradza, żeby ćwiczyć w każdej wolnej chwili:

"

Jeśli możesz to zawsze, każdego dnia, przeznacz trzy godziny, by zrobić coś związanego z twoim instrumentem. Na pewno zauważysz płynącą z tego korzyść - może nauczysz się fragmentu utworu, przestudiujesz skalę czy zapoznasz się z innym punktem widzenia. Zawsze wyegzekwowanie trzech godzin dziennie będzie dla ciebie owocne. "

4. Bądź zdeterminowany

Muzyk podkreśla, że trzeba być upartym i nie poddawać się zbyt wcześnie podczas treningu:

"

Musisz być zdeterminowany, by systematycznie mieć chwilę na trening. Należy też mieć determinację, gdy rzeczy nie układają się tak, jak powinny. "

Ważne jest, by stawić temu czoła najwcześniej jak się da. Trening jest najważniejszą rzeczą na początku nauki gry na basie, bo kolejny stopień wtajemniczenia w temat wiąże się z kreatywnością i umiejętnością tworzenia.

5. Znajdź wzór do naśladowania

Basista inspirował się takimi muzykami, jak Geddym Lee z Rush, Chrisem Squirem z Yes czy Stevem Harrisem. Myung podkreśla, że gdy masz idola to automatycznie starasz się go doścignąć i dzięki temu ulepszasz swoją grę na instrumencie:

"

Identyfikowałem się z muzyką moich ulubionych zespołów i próbowałem połączyć harmonię oraz pomysłowość aranżacji Yes z metalowym ostrzem Iron Maiden. Analizowałem również klasycznych i jazzowych muzyków, ich dyscyplinę, poczucie organizacji i to, jak grają - to wszystko było dodatkowym świetnym źródłem informacji. "

6. Naucz się utworów i improwizuj

Muzyk nie zdawał sobie sprawy, że grając covery wraz z Johnem Petruccim w momencie, gdy zaczynali improwizować, szukali również swojego brzmienia i identyfikacji. Z tego też powodu zachęca innych basistów do tego, by postąpili w podobny sposób:

"

Uczenie się materiału innych muzyków, sposobu, w jaki grają basiści - jest to uzasadniona metoda, dzięki której ulepszasz swoją grę na instrumencie. Muzyka, którą kochasz i słuchasz jest jak biblioteka będąca cały czas w pobliżu. Gdy po raz pierwszy zacząłem ćwiczyć, grałem równolegle z nagraniem. Potem zaczęliśmy jammować z chłopakami wykonując utwory, które znaliśmy. "

7. Naucz się grać w kapeli

Kolejnym istotnym punktem jest zdolność pracy w grupie:

"

Ważną rzeczą jest świadomość, że muzyka wiąże się z respektowaniem siebie wzajemnie. Każdy robi swoje, by było to jak najlepsze. Chodzi więc o to, żeby nauczyć się być w zespole. "

Tę zasadę muzyk już dawno wprowadził w życie, o czym fani mogą przekonać się za każdym razem, gdy są na koncercie Dream Theater:

8. Pozytywna interakcja w zespole

Dobre stosunki w grupie to ważny element, dzięki któremu praca jest po prostu bardziej efektywna:

"

Dogadywanie się z członkami zespołu jest jedną z rzeczy, którą można łatwo przeoczyć. Jeśli grupa składa się z indywidualności i wszyscy są niesamowici, ale nie chcą poważnie pracować, to nie sądzę, by coś z tego wyszło na dłuższą metę i w ten sposób można stracić coś wyjątkowego. "

Dlatego też John doradza, jak poradzić sobie w zawodzie muzyka, który jest wymagającym zajęciem:

"

Musisz się nauczyć, jak wyjść z każdej sytuacji, pracować z zespołem i słuchać opinii ludzi, z którymi próbujesz stworzyć coś kreatywnego - to jest bardzo ważne. "

9. Pierwszy instrument powinien być uniwersalny

Na samym początku najlepiej wybrać bas, z którym muzyk po prostu dobrze się czuje. Ważnym aspektem jest również to, by instrument był uniwersalny i sprawdzał się w wielu sytuacjach:

"

Jeśli nagrywasz w studiu, bas musi być taki, by zadowolił wszystkich - inżyniera dźwięku, zespół. Ważne jest też, aby dźwięk był dobrej jakości. "

10. Nie przejmuj się, jutro będzie lepiej

Każdy ma gorszy dzień i ważne jest, by zdawać sobie sprawę ze swoich błędów, ale nie przejmować się tym zbyt mocno. Nie można zniechęcać się porażkami, bo wszyscy mają momenty, gdy po prostu coś im się nie udaje:

"

Jeśli kiedykolwiek czujesz się kiepsko z powodu swojej gry, czy masz po prostu zły dzień w czasie prób, nie staraj się walić głową w ścianę. W taki sposób nigdy nie osiągniesz celu, bo po prostu skończysz sfrustrowany.  "

Jak oceniacie rady muzyka Dream Theater?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Dream Theater