10.10.2016 09:54

10 rockowych i metalowych utworów na jesień

Szukacie przebojów na nadchodzące długie wieczory? Przedstawiamy listę dziesięciu utworów, które doskonale oddają jesienny nastrój i pozwalają pogodzić się z nieprzyjemną aurą na zewnątrz.

10 rockowych i metalowych utworów na jesień
foto: kadr z wideo

Nagłe jesienne załamanie pogody nigdy nie jest przyjemne i skłania do spędzania wieczorów w domu. Najchętniej z ciepłą herbatą w garści, pod ulubionym kocem i z wełnianymi skarpetami na nogach. Deszcz i wiatr za oknem wprawiają w nastrój zadumy, łatwiej dajemy się ponieść refleksjom. Dla wielu to trudny okres, który można jednak znacznie uprzyjemnić oddając się jesiennej atmosferze i kontemplując przyrodę, która umiera tylko po to, by za kilka miesięcy znów się odrodzić, jeszcze piękniejsza niż poprzednio.

1. The White Stripes - „Dead Leaves And The Dirty Ground”

W tym, jak zwykle u kapeli, energicznym utworze Jack White co prawda maluje atmosferę przy pomocy lepkich i beznadziejnie długich cieni, jednak nie zapomina, że żółty, pomarańczowy i czerwony to również barwy jesieni, które kojarzą się z martwymi, różnokolorowymi liśćmi spadającymi na brudne od ciągłego deszczu chodniki. Choć śpiewa „Nie czułem się tak źle, póki słońce nie zaszło”, pamiętajmy, że mogłoby być dużo gorzej - na dalekiej północy słońce nie wzejdzie jeszcze przez kilka miesięcy.

2. The Cure - „The Last Day Of Summer”

Pochodzący z płyty „Bloodflowers” kawałek zawiera w sobie wszystko to, za co lubimy Roberta Smitha. Jest ckliwie, lirycznie, tajemniczo i nieco rozpaczliwie, a praca gitar przywodzi na myśl dźwięk sączących się z dachu kropel deszczu. Ostatnie dni lata jeszcze nigdy nie były dla Roberta tak zimne, więc może zapomniał, by wychodząc z domu założyć szalik?

3. Neil Young - „Harvest Moon”

Tak właśnie brzmi jesień w całej swej okazałości w romantycznych fantazjach naszych snów. Delikatny wokal, folkujące szarpanie strun oraz melodia tak prosta i wysublimowana, że nie potrzebuje więcej dodatków. Jego opis pełni księżyca w okresie jesiennej równonocy udowadnia, że także późniejsza twórczość Neila chwyta za serce.

4. Green Day - „Wake Me Up When September Ends”

Hit płyty „American Idiot” korzysta ze znanego motywu kultury, w którym jesień symbolizuje śmierć. W tym przypadku utwór opowiada o śmierci ojca Billiego Joego Armstronga, wokalisty kapeli. Jego jesień jest tak przybijająca, że wolałby ją w całości pominąć i nie widzieć, że niebo łka w żałobie razem z nim całymi dniami.

5. Guns N' Roses - „November Rain”

"

Możemy jeszcze odnaleźć drogę, gdyż nic nie trwa wiecznie, nawet chłodny listopadowy deszcz. "

Choć grupa była kojarzona przede wszystkim z cięższym rockiem, w okresie największej artystycznej kreatywności była w stanie zaatakować show-biznes od zupełnie innej strony, tworząc niezapomnianą power-balladę i równie udany teledysk z pamiętnymi ujęciami burzy włosów Slasha, wyginającego się na pustkowiu podczas odgrywania jednej z najsłynniejszych solówek rocka. Nawet dodanie chórków czy fortepianu nie odejmuje mocy kawałkowi, a raczej wzbija go na metafizyczny poziom, nadając muzyce kruchość godną wysuszonych liści tańczących na wietrze.

Tagi: Duperele